MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

678. rocznica nadania Bydgoszczy praw miejskich. Takie atrakcje przygotowano dla mieszkańców

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
W tym roku mija 678 lat od nadania Bydgoszczy praw miejskich
W tym roku mija 678 lat od nadania Bydgoszczy praw miejskich Archiwum PPG
19 kwietnia 2024 roku przypada 678. rocznica nadania Bydgoszczy praw miejskich. Z okazji urodziny miasta przygotowano wiele atrakcji. Będą spacery, koncerty i warsztaty plastyczne. Przygotowaliśmy dla Was przegląd imprez w dniach 16-20 kwietnia.

19 kwietnia 2024 roku przypada 678. rocznica nadania Bydgoszczy praw miejskich. 19 kwietnia 1346 roku, w Brześciu Kujawskim król Kazimierz Wielki nadał grodowi prawa miejskie. W wyniku tej decyzji, w miejscu dotychczasowego grodu wzniesiono zamek starościński a miasto umocniono murami. Bydgoszcz co roku obchodzi rocznicę tego wydarzenia. Stałym punktem obchodów jest Bydgoski Bieg Urodzinowy, który w tym roku odbył się 14 kwietnia. Ponad 1000 osób pobiegło 5-kilometrową trasą. To wydarzenie już za nami, ale w urodzinowym kalendarzu jest jeszcze wiele wydarzeń. Dla mieszkańców przygotowano szereg atrakcji.

  • Warsztaty recyklingowe dla grup zorganizowanych na Barce Lemara (ul. Spichlerna 1, nabrzeże Brdy). Od wtorku do czwartku (16-18 kwietnia, godz. 9.30 i 11.30). Uczestnicy będą robić jubileuszowe pocztówki, ukazujące urokliwe zakątki Bydgoszczy od strony wody (godz. 9.30). O godz. 11.30 rozpocznie się makieta Barki Lemara. Zajęcia przeznaczone są dla grup przedszkolnych i szkolnych (5-12 lat; max. 22 osoby w grupie). Zapisy pod numerem telefonu 512 806 564.
  • Zwiedzanie Barki Lemara. Będzie można poznać tajemnice życia codziennego na tym zabytkowym statku i dowiedzieć się, jakie towary kiedyś przewoził. Zwiedzanie rozpocznie się w środę (17 marca) o godz. 16.00 na Barce Lemara. Po zwiedzaniu zaplanowano grę miejską, która przeniesie uczestników w świat związków miasta z przepływającą przez nie rzeką. Zajęcia przeznaczone są dla dorosłych. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy pod numerem telefonu 512 806 564.
  • Wykład "Polszczyzna w czasach Bartłomieja z Bydgoszczy". W piątek (19 marca) o godz. 12.00 w sali wykładowej Biblioteki Głównej (Stary Rynek 24) odbędzie się spotkanie z Rafałem Marcinkowskim ze Słowiańskiej Pracowni Kultury i Dialogu - SLAVOS. Wygłosi on wykład pt. "Polszczyzna w czasach Bartłomieja z Bydgoszczy". Bartłomiej z Bydgoszczy należy do najwybitniejszych bernardynów bydgoskich I poł. XVI w. Jego łacińsko-polskie słowniki z 1532 i 1544 r. uznawane są za największe zbiory polskiej leksyki I poł. XVI stulecia. Wstęp na wykład jest wolny.
  • Koncert "Na dwa głosy - najsłynniejsze polskie duety". W Filharmonii Pomorskiej wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Daniel Nosewicz (dyrygent), Małgorzata Chruściel (śpiew), Aga Twardowska (śpiew), Kuba Badach (śpiew), Krzysztof Iwaneczko (śpiew). W programie duety w nowych aranżacjach D. Nosewicza, K. Herdzina, A. Lemańczyka, J. Piskorza, m.in.: Ktoś, między nami, Z Tobą chcę oglądać świat, W żółtych płomieniach liści, Prócz Ciebie, Moja magia. Początek koncertu w piątek (19 kwietnia) o 19.00.
  • Bydgoszcz oczami małego przewodnika - spacer po części Starego Miasta, Przedmieściu Poznańskim oraz Wyspie Młyńskiej. Piątek (19 kwietnia) od godz. 17.00. Zbiórka przy pomniku Walki i Męczeństwa na Starym Rynku. Udział bezpłatny, ale obowiązują zapisy: [email protected], 693 379 476.
  • Familijne Warsztaty Recyklingowe odbędą się w sobotę (20 kwietnia) na Barce Lemara. Początek o 11.00. Uczestnicy zbudują makietę barki. Po zakończeniu warsztatów zaplanowano zwiedzanie Barki Lemara. Zajęcia przeznaczone są dla rodzin z dziećmi (od 5 lat). Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy pod numerem telefonu 512 806 564.
  • Warsztaty dla rodzin z dziećmi "Moje wymarzone osiedle, stwórzmy miasto przyszłości" w Młynach Rothera. Sobota (20 kwietnia) w godz. 12.00-14.00. Obowiązują zapisy na stronie www.mlynyrothera.pl
  • Rodzinne spacery dźwiękowe z Marcinem Dymiterem w Młynach Rothera. Sobota (20 kwietnia) w godz. 12.30-14.00. Obowiązują zapisy na stronie www.mlynyrothera.pl
  • Spacer dźwiękowy wokół instalacji Meandry w Młynach Rothera. Tematem Meandrów jest Wyspa Młyńska oraz obecność wody. Sobota, w godz. 17.00-19.00. Zapisy na stronie www.mlynyrothera.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto