Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Agatki" powalczą z mrozami

Marta Pieszczyńska
Marta Pieszczyńska
Już dzisiaj po dwutygodniowej przerwie "Agatki” wracają na przejścia dla pieszych. Jak poradzą sobie z ujemnymi temperaturami, spędzając blisko osiem godzin pod gołym niebem?

Podczas ferii przymroziło. I to bardzo. Bywały też dni, kiedy śnieg obficie zasypywał miasto. Na szczęście w tym czasie osoby przeprowadzające dzieci przez jezdnię pracowały w szkołach. - Wykonywały drobne zlecenia dyrekcji danej szkoły - wyjaśnia Jędrzej Kopczyński, inspektor do spraw bezpiecznej drogi Centrum Integracji Społecznej.

Ale zimowy wypoczynek dobiegł końca, a co za tym idzie, "Agatki” muszą opuścić ciepłe szkolne korytarze i wrócić na mróz. Jak sobie poradzą podczas tak niskich temperatur?
- Wszyscy pracownicy wyposażeni są w termos oraz zimowy ubiór - zapewnia Jędrzej Kopczyński. - Ponadto co miesiąc każda "Agatka” otrzymuje od nas posiłki regeneracyjne. Za każdy przepracowany dzień wychodzi 0,41 kilograma tego typu jedzenia.

Jednak spędzenie ośmiu godzin na kilkunastostopniowym mrozie to i tak bardzo trudne i uciążliwe zadanie, nawet mimo ratunku w postaci termosu z ciepłą herbatą.
- Nie zdarza się, aby "Agatki” przebywały cały czas na dworze - zapewnia inspektor. - Przysługują im dwie przerwy, które w sytuacji, gdy jest naprawdę zimno, mogą spędzić w szkole.

O długości przerwy decyduje dyrektor. - Nie ma z tym problemu - mówi dalej Jędrzej Kopczyński. - Przecież dyrektorzy to też ludzie i widzą, jaki mróz panuje na zewnątrz.
Jak tłumaczy dalej, Centrum Integracji Społecznej co prawda zatrudnia "Agatki”, ale przekazuje je do dyspozycji dyrektorów. To oni decydują, o której godzinie osoby przeprowadzające dzieci przez jezdnię rozpoczną pracę i kiedy mogą zrobić sobie przerwę.

Tymczasem grono "Agatek” powiększyło się o dwóch nowych pracowników. Aktualnie CIS zatrudnia 49 osób pomagających w pokonywaniu pasów, z czego dwie z nich przebywają na urlopie macierzyńskim. - "Agatki” funkcjonują w pobliżu 33 bydgoskich szkół - wskazuje inspektor.


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto