Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoscy artyści nakręcili film. Premiera "Sobotniej góry" już w poniedziałek

Redakcja
Film to efekt współpracy kilkudziesięciu osób związanych z ...
Film to efekt współpracy kilkudziesięciu osób związanych z ... Piotr Kubica
Film to efekt współpracy kilkudziesięciu osób związanych z bydgoską . Rozmawialiśmy z jedną z autorek koncepcji artystycznej obrazu, Martą Filipiak.
Czytaj też:
» Teatr Telewizji w MCK-u w Bydgoszczy

Film pt. Sobotnia Góra jest adaptacją polskiej baśni ludowej. Autorzy produkcji postanowili wnieść do niej wiele współczesnych elementów. - Wybraliśmy tę historię m.in. ze względu na głównego bohatera, którego postać jest nam bliska. Jest to ktoś bardzo heroiczny a zarazem skromny. Sobotnia góra to w pewnym sensie jest to opowieść o miłości, która "czyni cuda" - mówi Marta Filipiak, reżyserka filmu.

Zdjęcia zostały nakręcone podczas ubiegłorocznych wakacji. Montaż i postprodukcja trwały kilka miesięcy. Jako plan zdjęciowy posłużyły m.in. tereny Zespołu Pałacowo-Parkowego w  Ostromecku, Fordonu oraz Myślęcinka. Autorkami koncepcji artystycznej Sobotniej góryMałgorzata Winter oraz Marta Filipiak.

Wśród obsady aktorskiej znaleźli się znani bydgoscy artyści. Na ekranie pojawią się np. Grzegorz Pleszyński, Wojtek Kowalczyk, Maciej Szymborski, Danka Milewska i Leszek Goldyszewicz. - Ponieważ nie było wśród nas zawodowych aktorów, musieliśmy znaleźć sposób, aby grane postaci wypadły autentycznie. Okazało się, że najlepszą metodą na naszym planie było "bycie sobą". Aktorów dobieraliśmy pod postaci. W pewnym sensie grają siebie, dzięki temu wypadają bardzo autentycznie – wyjaśnia reżyserka.

W filmie wystąpiły również dzieci z Ostromecka, w ramach projektu "Bajkomania".

Co ciekawe, zagraniem w filmie zainteresowało się też kilku prawników, sędziowie, lekarze oraz wiele innych osób na co dzień nie związanych ze sztuką.

Zdjęcia do filmu są czarno - białe. Całość zrealizowano w konwencji kina niemego. - Nie jesteśmy profesjonalnymi filmowcami, jesteśmy w punkcie, w jakim kino było przed dekadami. Stąd wybór konwencji - tłumaczy Filipiak.

Podczas tworzenia filmu, reżyserka inspirowała się takimi twórcami, jak Roger Corman czy Siergiej Paradżanow.

Następny film bydgoskich artystów będzie adaptacją baśni J.C. Andersena pt. "Mała Syrenka".

Producentami „Sobotniej Góry” są Fundacja Bez Nazwy oraz grupa Czarny Karzeł.

Kim lub czym jest Czarny Karzeł?

- Dzisiaj Czarny Karzeł jest filmowcem. Nie wiadomo, co przyniesie jutro. Czarnego Karła trudno określić, gdyż cały czas się zmienia - mówią o sobie członkowie tego kolektywu artystycznego.

Jak określają grupę członkowie, Czarny Karzeł jest stanem, który odzwierciedla, lub który ucieleśnia kilkadziesiąt różnych osób. To, co ich łączy, to wspólna idea. Trudno określić kim są, gdyż skład jest zmienny. To, co można zobaczyć, to efekty ich pracy.

Moment, w którym Czarny Karzeł pojawił się po raz pierwszy, został zarejestrowany w niekonwencjonalnym dokumencie lub, jak kto woli, nietypowej fabule zatytuowanej „Sny Mani” z 2009 roku.

To wtedy grupa osób zaproszona przez Martę Filipiak, po specjalnych przygotowaniach zasiadła przy wspólnym stole i zaczęła rozmawiać o snach. Gospodyni miała nadzieję nakręcić scenę jak z filmów Felliniego ( którego jest wielbicielką), ale wyszło coś zupełnie nieoczekiwanego. Powstał obraz, w którym widzimy jak rodzi się Karzeł. Nikt jeszcze wówczas nie przeczuwał, że Karzeł będzie Czarny.

Od tamtej pory Czarny Karzeł zaczyna zyskiwać świadomość siebie, pokazuje też swoje różne oblicza. Najbardziej rozpoznawalna jest twarz filmowca. Ponieważ jest samoukiem i wszystko poznaje od podstaw, jego filmy przypominają filmy z początku XX wieku (sposób narracji, gra aktorów, dźwięk). Melie, Murnau, Wiene, Corman to artystyczni przewodnicy Karła - filmowca.

Premiera _Sobotniej góry _odbędzie się 16 kwietnia o godz. 19. w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. 13 kwietnia dzieło bydgoskich filmowców pokazane zostanie w Łodzi na Festiwalu Sztuka i Dokumentacja.

Ponieważ Czarny Karzeł uwielbia podróże, na festiwal w Łodzi wybiera się aż 26- osobowa reprezentacja grupy. - Organizatorzy mogą być lekko zdziwieni - śmieje się Filipak.

Realizacje Czarnego Karła:

2009 Sny Mani - paradokument
2010 Sny Mani c.d. - etiuda kostiumowa
2011 Życie jest snem - podsumowanie projektu Sny Mani
2011 Banalna historia - fotokast nagrodzony wyróżnieniem na festiwalu Camera
Obscura 2011
2012 Balthus - etiuda filmowa z cyklu Ruchome obrazy
2012 Gazolina - etiuda z podróży
2012 Anima Animals - projekt społeczno-psychologiczny z cyklu Ruchome obrazy
2012 Sobotnia Góra - film zrealizowany pod opieką artystyczną Fundacji Bez Nazwy w ramach projektu Bajkomania

Zobacz też:

Druga rocznica tragedii smoleńskiej

Sonisphere Festival 2012 - konkurs

Zmiany w programie nauczania historii

Wielka Sobota w Bydgoszczy
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto