MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Przydrożne kapliczki i figurki - to wyjątkowe miejsca w regionie na zdjęciach

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Niektóre nawet trudno dostrzec, inne - odnowione i pięknie wyeksponowane - są chlubą wsi. Przy wielu z nich wciąż odbywają się nabożeństwa. Zapraszamy na wędrówkę po regionie i do obejrzenia galerii zdjęć kapliczek z kujawsko-pomorskiego.
Niektóre nawet trudno dostrzec, inne - odnowione i pięknie wyeksponowane - są chlubą wsi. Przy wielu z nich wciąż odbywają się nabożeństwa. Zapraszamy na wędrówkę po regionie i do obejrzenia galerii zdjęć kapliczek z kujawsko-pomorskiego. pixabay.com
Przydrożne kapliczki i figury stoją zwykle przy ruchliwych drogach, remizach i domostwach, często są też ukryte przy leśnych traktach. Znaleźć je można na wsiach ale i w miastach. Niektóre nawet trudno dostrzec, inne - odnowione i pięknie wyeksponowane - są chlubą wsi. Przy wielu z nich wciąż odbywają się nabożeństwa. Zapraszamy na wędrówkę po regionie i obejrzenia galerii zdjęć przydrożnych kapliczek w Kujawsko-Pomorskiem.

Kapliczki przydrożne to nie tylko małe świątynie i miejsca majowych nabożeństw ku czci Matki Bożej czy różańca w październiku. Wędrowcy przystawali przy nich, by się przeżegnać i odmówić krótką modlitwę. To także swoiste punkty orientacyjne w terenie, które urozmaicają krajobraz.

Najwięcej przydrożnych kapliczek można znaleźć we wsiach, jednak sporo jest ich też w miastach. Przez setki lat wtopiły się w pejzaż.

Kapliczki przydrożne są wyjątkowe, każda ma swoją niezwykłą historię i spełniała inną rolę. Niektóre stawiano w podzięce za cudowne ocalenie, odzyskane zdrowie czy szczęśliwy powrót do domu z wojennego frontu, tułaczki, zesłania. Inne miały małe dzwony, które ostrzegały mieszkańców przed niebezpieczeństwami.

Chłopi fundowali kapliczki w obejściach, przy drogach wiodących do pól, miejscach upamiętniających historyczne bądź owiane legendą, podaniami wydarzenia. W kapliczkach umieszczano zwykle figury świętych, najczęściej Matki Boskiej i Chrystusa, Floriana, Huberta, Jana Chrzciciela, Barbary, św. Rocha - tam, gdzie panowała zaraza - czy św. Nepomucena, gdy obawiano się powodzi a w ostatnich latach św. papieżowi Janowi Pawłowi II. Często powtarzającym się motywem jest też krzyż

Z tradycji pogańskiej wywodzą się widywane w naszym kraju kapliczki skrzynkowe mocowane na starych drzewach.

Wiele przydrożnych kapliczek zostało zniszczonych przez Niemców w czasie okupacji, jednak po zakończeniu II wojny światowej wiele z nich odbudowała miejscowa ludność.

Prawdopodobnie najstarsza przydrożna kapliczka znajduje się tuż przy lokalnej drodze w Grabowie koło Topolna w powiecie świeckim. Wzniesiono ją około roku 1616 z fundacji Magdaleny Mortęskiej, przełożonej benedyktynek chełmińskich. Wiadomo, że paulini z pobliskiego Topolna (sprowadzeni z Jasnej Góry) odprawiali tu nabożeństwa. Kapliczkę otacza stary cmentarzyk ukryty w kępie roślinności.

Kapliczki przydrożne w Kujawsko-Pomorskiem. Mamy zdjęcia!

Zapraszamy na wędrówkę po regionie i do obejrzenia galerii zdjęć kapliczek z kujawsko-pomorskiego - szczegółowe opisy z wielu miejsc w regionie w poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto