MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przyjezierze 60 lat temu - tak wyglądało. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Jeszcze przed wojną w Przyjezierzu pojawiła się pierwsza restauracja. Obok niej zlokalizowano wypożyczalnię kajaków i leżaków.

- Wieczorem, dwa razy w tygodniu, na tarasie udekorowanym girlandami kolorowych chorągiewek, grała orkiestra, odbywały się dancingi. Atrakcją dla wypoczywających mieszczuchów były ogniska organizowane przez obozujących w okolicy harcerzy. Gdy zapadał zmierzch, gromadnie w nich uczestniczyli, włączając się do harcerskich śpiewów i zabawy - opowiada Edmund Kozłowski

Tak wyglądało Przyjezierze w latach 60. i 70. XX wieku. Zobaczcie zdjęcia >>>>
Jeszcze przed wojną w Przyjezierzu pojawiła się pierwsza restauracja. Obok niej zlokalizowano wypożyczalnię kajaków i leżaków. - Wieczorem, dwa razy w tygodniu, na tarasie udekorowanym girlandami kolorowych chorągiewek, grała orkiestra, odbywały się dancingi. Atrakcją dla wypoczywających mieszczuchów były ogniska organizowane przez obozujących w okolicy harcerzy. Gdy zapadał zmierzch, gromadnie w nich uczestniczyli, włączając się do harcerskich śpiewów i zabawy - opowiada Edmund Kozłowski Tak wyglądało Przyjezierze w latach 60. i 70. XX wieku. Zobaczcie zdjęcia >>>>Archiwum Polska Press
Przyjezierze to kultowy kurort w regionie, z pewnością najpopularniejszy ośrodek wczasowy na południu województwa kujawsko-pomorskiego. Chętnie odwiedzają go również mieszkańcy pobliskiej Wielkopolski. Dawniej spotkać można tu było wczasowiczów z Warszawy, Łodzi, Poznania, Konina, a nawet ze Śląska. Zobaczcie niezwykłe archiwalne zdjęcia prezentujące Przyjezierze w swoich najlepszych czasach, a więc w latach 60. i 70. XX wieku.

Przyjezierze to otoczona lasami miejscowość nad jeziorem Ostrowskim.

Pierwsi wczasowicze pojawili się tu w 1929 roku.

- Zbudowano tu wówczas skocznię do wody, a przy plaży drewniany barak z krytym tarasem i niewielką restauracją. Już wtedy wynajętymi powózkami, wozami, na rowerach, przyjeżdżali na plażę do tej uroczej miejscowości w niedziele i dni świąteczne mieszkańcy Strzelna, Inowrocławia, Mogilna. Na dłuższy wypoczynek wynajmowano pokoje u gospodarzy w okolicznych wsiach - opisuje w "Gazecie Pomorskiej" Edmund Kozłowski, regionalista z Inowrocławia.

W kolejnych latach to miejsce upodobali sobie harcerze. W 1936 roku obóz rozbili tu nawet druhowie z chorągwi wołyńskiej. Rok później druhowie ze Strzelna ustawili na rozwidleniu dróg do Wójcina i Gaju drewniany krzyż nazywany od tej pory harcerskim.

Edmund Kozłowski zdradza, że w latach 30. XX wieku turystów odwiedzających Przyjezierze kwaterowano u gospodarzy. W Przyjezierzu nie było wówczas domków campingowych ani innych miejsc noclegowych.

- Pierwszy domek campingowy pojawił się w 1939 roku, własnoręcznie zbudowany przez Leona Procha, mistrza kominiarskiego z Inowrocławia. Stał przy plaży, gdzie wiele lat później była kasa biletowa - dodaje Edmund Kozłowski.

Jeszcze przed wojną w Przyjezierzu pojawiła się pierwsza restauracja. Obok niej zlokalizowano wypożyczalnię kajaków i leżaków.

- Wieczorem, dwa razy w tygodniu, na tarasie udekorowanym girlandami kolorowych chorągiewek, grała orkiestra, odbywały się dancingi. Atrakcją dla wypoczywających mieszczuchów były ogniska organizowane przez obozujących w okolicy harcerzy. Gdy zapadał zmierzch, gromadnie w nich uczestniczyli, włączając się do harcerskich śpiewów i zabawy - opowiada Edmund Kozłowski.

Po wojnie swoje ośrodki wczasowe zaczęły w Przyjezierzu stawiać duże zakłady przemysłowe, takie jak: "Inofama" i "Irena" z Inowrocławia, "Elena" z Torunia czy "Telkom-Telfa" z Bydgoszczy.

Na początku lat 60. XX wieku swoją działalność rozpoczął tu Powiatowy Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku. Hucznie obchodzono dzień, w którym Przyjezierze zostało w pełni zelektryfikowane. Wystąpiły między innymi "Poznańskie Słowiki".

W latach 60. XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój Przyjezierza. Zaczęli tu przyjeżdżać turyści z całej Polski. Z roku na rok przybywało ludzi, domków letniskowych i ośrodków wczasowych.

Tak wyglądało Przyjezierze w latach 60. i 70. XX wieku. Zobaczcie zdjęcia:

Dziś ośrodek ma jednak poważny problem z jeziorem Ostrowskim. Z roku na rok wody ubywa. Przez to nad jeziorem wyrosły gigantyczne plaże, a pomost stoi na piasku. Przyjezierze w sezonie nadal jednak przyciąga tysiące turystów z regionu. Wielu wraca tu z sentymentu. Podkreślają wyjątkowy mikroklimat, jaki tu panuje.

"Wokół miejscowości rozciągają się cenne lasy, które razem z okolicznymi jeziorami m. in. Ostrowskim leżą w Obszarze Chronionego Krajobrazu Lasów Miradzkich. Ten jeden z większych kompleksów leśnych na całych Kujawach poprzecinany jest w wielu miejscach ścieżkami, którymi można spacerować ciesząc się bogatą fauną i florą regionu, a także możliwością obcowania z niezdegradowaną przez człowieka naturą. W pobliskim Miradzu znajduje się ścieżka edukacyjna, której tematyka związana jest z ochroną przyrody i funkcjami lasu" - podaje przewodnik.fandom.com.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przyjezierze 60 lat temu - tak wyglądało. Zobaczcie archiwalne zdjęcia - Inowrocław Nasze Miasto

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto