MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Miejscowości w regionie o zagranicznych nazwach - Rzym, Paryż i Wenecja

PZG
Miejscowość w woj. podlaskim. Przejdź do kolejnych slajdów galerii, żeby zobaczyć inne zagraniczne nazwy miejscowości w Polsce.
Licencja
Miejscowość w woj. podlaskim. Przejdź do kolejnych slajdów galerii, żeby zobaczyć inne zagraniczne nazwy miejscowości w Polsce. Licencja Wikimedia Commons/Nostrix/CC BY-SA 4.0
Czy wiesz, że aby odwiedzić Paryż, Wenecję czy Rzym, nie musisz opuszczać granic Polski? Nasz kraj kryje w sobie miejscowości o brzmiących znajomo, zagranicznych nazwach, które mogą stanowić cel niejednej krajowej wyprawy. Poznaj historie i lokalizacje polskich Paryża, Wenecji, Rzymu, a także innych miejsc, które swoimi nazwami nawiązują do znanych na całym świecie miast lub wysp.

Polskie miejscowości o "zagranicznych" nazwach

Podróżując po Polsce, można natknąć się na wiele miejscowości, które swoimi nazwami mogą zaskoczyć niejednego turystę. Paryż, Wenecja, Rzym, ale też Szwecja, Kreta, Kosowo, czy Szkocja – te nazwy brzmią znajomo, ale ich lokalizacja zaskakuje. Często są to niewielkie wioski lub fragmenty większych miejscowości, które skrywają ciekawe historie za swoimi nazwami.

Skąd wzięły się te nazwy? Zastanawiając się nad pochodzeniem nazw takich miejscowości, warto zwrócić uwagę na różnorodność ich źródeł. W niektórych przypadkach nazwy te zostały nadane przez dawnych właścicieli terenów, szlachciców, którzy chcieli w ten sposób upamiętnić swoje podróże lub pochodzenie pierwszych osadników. W innych przypadkach, nazwy mogły powstać spontanicznie, a ich pochodzenie z czasem zaginęło, stając się jedynie ciekawostką dla przyszłych pokoleń.

Polskie "zagraniczne" miejscowości – przykłady

  • Paryż – nazwa tej miejscowości może przywodzić na myśl stolicę Francji, jednak polski Paryż ma zupełnie inny urok i historię.
  • Wenecja – choć nie znajdziemy tu słynnych kanałów, to miejscowość ta również ma swoje unikalne atrakcje.
  • Rzym – nazwa ta może budzić skojarzenia z wiecznym miastem, jednak polski Rzym kryje własne, niepowtarzalne historie.

Warto dodać, że niektóre z tych miejscowości znajdują się blisko siebie, co pozwala na zorganizowanie ciekawej wycieczki i odwiedzenie kilku "zagranicznych" miejsc w Polsce w ciągu jednego dnia.

Rzym, Paryż i Wenecja. Gdzie te miejsca znajdują się w Kujawsko-Pomorskiem?

W galerii opisaliśmy krótko każdą z tych miejscowości, a także pochodzenie ich nazw (o ile jest znane). Co ciekawe, niektóre z nich znajdują się całkiem blisko siebie, co oznacza, że w ciągu jednej kilkugodzinnej wyprawy rowerowej można np. zwiedzić Wenecję i Paryż - oba miasta znajdują się przecież w Kujawsko-Pomorskiem.

Warto również wspomnieć, że zjawisko nazw miejscowości nawiązujących do innych krajów nie jest jednostronne. Na świecie można znaleźć miejscowości z polskimi nazwami, które są świadectwem migracji Polaków oraz ich wpływu na historię innych krajów. Przykłady takich miejsc to między innymi Lublin, Krakow czy Warsaw w Stanach Zjednoczonych, a także miasto Pulaski, nazwane na cześć Kazimierza Pułaskiego, bohatera walczącego o niepodległość zarówno Polski, jak i Stanów Zjednoczonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto