Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoskie ulice - przegląd ciekawostek. Takie są nazwy i statystyki. Które są najdłuższe, najkrótsze, najstarsze?

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
W Bydgoszczy jest 1550 dróg publicznych. Najwięcej z nich zawdzięcza swoją nazwę wybitnym i zasłużonym postaciom historycznym. Na wielu bydgoskich osiedlach mamy jednak też spora nietypowych nazw ulic, związanych z owocami, ptakami czy rybami.

Zobacz ciekawostki, informacje i statystyki związane z bydgoskimi ulicami >>>
W Bydgoszczy jest 1550 dróg publicznych. Najwięcej z nich zawdzięcza swoją nazwę wybitnym i zasłużonym postaciom historycznym. Na wielu bydgoskich osiedlach mamy jednak też spora nietypowych nazw ulic, związanych z owocami, ptakami czy rybami. Zobacz ciekawostki, informacje i statystyki związane z bydgoskimi ulicami >>>arch. PPG
W Bydgoszczy jest ponad 1500 ulic, mnóstwo placów, rond, skwerów. Wiele z bydgoskich traktów kryje ciekawe tajemnice i warto o nich wiedzieć coś więcej, niż tylko to, jak się nazywają. W artykule przygotowaliśmy garść ciekawostek o bydgoskich ulicach.

Patronami bydgoskich ulic w znacznej większości są mężczyźni. Małgorzata Grosman, autorka książki „Bydgoski firtel, czyli kultura międzywojnia” oraz poświęconej kobietom publikacji „Wybiórczy plan miasta Bydgoszczy”, w trakcie spotkania w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy opowiadała o książce i bydgoskich ulicach. Jak się okazuje, ulic, którym patronują kobiety, jest zaledwie 31! Męskich patronów ulic jest co najmniej dziesięć razy tyle! Co ciekawe, w bydgoskim Fordonie proporcje liczb ulic patronek do patronów jest 1 do 2, czyli na każdą jedną ulicę "kobiecą" przypadają dwie "męskie". Zainteresowały Cię te informacje? Zajrzyj do galerii artykułu i zobacz więcej ciekawostek i informacji o bydgoskich ulicach.

Większość ulic, zwłaszcza w centrum, posiada w swojej nazwie odniesienie do historii miasta, wydarzeń, znanych postaci lub osób zasłużonych dla Bydgoszczy. Nazwa może też wskazywać kierunek lub miejscowość, gdzie prowadziła wcześniej dana droga. Wiele odcinków dróg na osiedlach, nawiązuje do nazw ptaków, ryb lub górskich szczytów. Nazwy nadawane są przez Radę Miasta.

To może Cię zainteresować:Zobaczcie, jak kiedyś wyglądał handel w Bydgoszczy. Po dawnych straganach, sklepach i reklamach zostały tylko wspomnienia i zdjęcia. Oto unikatowe, archiwalne zdjęcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto