Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Byszewo w powiecie bydgoskim - polodowcowe jeziora i kościół o niezwykłej historii

MW
Coraz dłuższe dni i bardziej sprzyjająca pogoda zachęcają do aktywnych weekendów. Zobacz, jak piękne jest Byszewo w powiecie bydgoskim!
Coraz dłuższe dni i bardziej sprzyjająca pogoda zachęcają do aktywnych weekendów. Zobacz, jak piękne jest Byszewo w powiecie bydgoskim! MW
Byszewo, mała wieś leżąca pod Koronowem, stwarza doskonałe możliwości dla turystów pragnących połączyć wypoczynek na łonie natury z poznaniem fascynującej historii regionu. Zobacz na zdjęciach, jak tam jest pięknie!

Niezwykła historia cysterskiego klasztoru

Byszewo to miejscowość, w której historia i natura idą w parze. Wyróżnia się tu kościół, prawdziwa perła architektoniczna, otoczony malowniczymi krajobrazami Jezior Byszewskich.

Wieś położona jest pomiędzy jeziorami Studziennym, Krosno i Długim, a samą świątynię wzniesiono na wzgórzu nad Jeziorem Proboszczowskim (Świętym), ostatnim w ciągu innej rynny polodowcowej, mniejszej i prostopadłej do Jezior Byszewskich.

Kościół Św. Trójcy

Kościół zbudowano w latach 1610-1663 na fundamentach starego klasztoru cystersów, który fundowany był już w roku 1253 przez księcia Kazimierza, władcę księstwa brzesko-kujawskiego. Formalnie dokonał tego, przekazując też jako uposażenie osiem okolicznych wsi, Mikołaj Zbrożek, skarbnik księcia.

Nie bez przyczyny tu właśnie – książę wiązał tym samym ziemie na północ od Noteci i Warty wydarte przez Bolesława Krzywoustego Świętopełkowi pomorskiemu. Kampanie wojenne zakończyły się z sukcesem dla Polski w latach 20. XII wieku, ale ich pełna integracja wymagała jeszcze długich zabiegów formalnych i faktycznych, których fundamentem była budowa kościołów i klasztorów, i chrystianizacja miejscowej ludności.

Kościół Św. Trójcy to świątynia o niezwykle bogatej historii. Ołtarz główny zdobi obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, którego tradycja sięga czasów przybycia tu cystersów, czyli XIII wieku. Wizerunek nazywany jest także Matką Bożą Królową Krajny i jest od wieków czczony przez wiernych. Z tego tytułu kościół jest Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Królowej Krajny.

W środku świątyni można oglądać m.in. unikatową kolekcję portretów trumiennych i tarcz herbowych z drugiej połowy XVII wieku.

Niezeleżnie, czy planujesz wycieczkę edukacyjną, czy wolisz spędzić czas nad jednym z jezior, Byszewo z pewnością dostarczy Ci mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto