Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chór Akademicki UKW wystąpi w XIX-wiecznym kościele w Cielu pod Bydgoszczą

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaśpiewa kolędy i pastorałki w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Cielu. Początek koncertu 14 stycznia o godz. 11.30
Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaśpiewa kolędy i pastorałki w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Cielu. Początek koncertu 14 stycznia o godz. 11.30 Dariusz Bloch / archiwum
W niedzielę, 14 stycznia 2024 roku odbędzie się XVI edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Akademickich „Akademickie Kolędowanie”. Koncert zaplanowano między innymi w Kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Cielu. To zabytkowa świątynia, która wymaga remontu.

W niedzielę, 14 stycznia odbędzie się XVI Ogólnopolski Festiwal Chórów Akademickich „Akademickie Kolędowanie”. Wydarzenie organizowane jest od 2009 roku w parafiach Diecezji Bydgoskiej. Koncert Galowy odbywa się w Bazylice Mniejszej pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Podczas koncertów chóry śpiewają kolędy i pastorałki.

Jednym z miejsc, w którym wystąpią chórzyści będzie Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w Cielu (gmina Białe Błota). 14 stycznia o godz. 11.30 zaśpiewa tam Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Bernarda Mendlika.

Cenne zabytki kościoła w Cielu

Neogotycki kościół w Cielu został wybudowany w 1893 roku. Od 2007 jest wpisany do rejestru zabytków. Parafia ma w planach renowację kompleksu budynków, a jest co ratować.

Jak przekazała nam Kamila Łączna ze stowarzyszenia "Nasza Zielonka", renowacji mają zostać poddane zabytkowe organy Wilhelma Sauera z 1893 r., witraże z 1983 r., dzwony z 1927 r., planowany jest też remont zewnętrznych ścian kościoła i budynków parafialnych oraz drewnianych konstrukcji dachów i wieży (1881-1893).

Jak czytamy na stronie internetowej Parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Cielu, pilnego remontu wymaga dach. Ważnym zadaniem będzie też renowacja dawnej pastorówki (osuszenie zawilgoconych ścian i podłóg, wymiana okien oraz przygotowanie pomieszczeń do celów wspólnotowych. Trzeba też przenieść piec i zlikwidować zewnętrzne rury kominowe). W dwóch budynkach gospodarczych problemem są popękane ściany, brak okien, spróchniała więźba dachowa oraz eternit.

Niezwykłym skarbem kościoła w Cielu są organy zbudowane w 1893 r. przez firmę organmistrzowską Wilhelma Sauera. Do dziś zachowały się w całości w oryginale. Parafia czeka jeszcze na wpisanie ich do rejestru zabytków. W przypadku zabytkowych organów konieczne jest między innymi ich oczyszczenie, renowacja kontuaru, piszczałek oraz strojenie. Warto dodać, że autor instrumentu znajdującego się w parafii w Cielu zbudował też słynne organy, które można podziwiać w katedrze w Berlinie.

Wiele pracy wymagają cenne witraże wykonane w 1893 r. przez Ferdynanda Müllera (autora między innymi witraży dla katedry wrocławskiej). Trzeba zlikwidować zewnętrzne kraty i halogeny, a następnie zabezpieczyć witraże specjalną powłoką ochronną, z punktowym oświetleniem umieszczonym w chodniku.

- Koncert Chóru Akademickiego UKW jest dla nas szczególnym wydarzeniem, które daje przy okazji możliwość zaprezentowania naszego zabytkowego kościoła - informuje Kamila Łączna.

„Akademickie Kolędowanie 2024” - plan koncertów 14 stycznia

  • godz. 11.30, Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w Cielu - Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
  • godz. 12.00, Kościół pw. św. Walentego w Łążynie - Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • godz. 12.00, Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Nakle nad Notecią - Chór Semper Fidei z Nakła nad Notecią
  • godz. 12.10, Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Osielsku - Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • godz. 16.30, Bazylika Mniejsza, Parafia św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, Koncert Galowy poprzedzony mszą św. o godz. 16.00 - Chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Chór Akademicki Politechniki Bydgoskiej, Chór Semper Fidei z Nakła nad Notecią, Chór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy.
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto