Coraz więcej zagranicznych studentów na uczelniach w Kujawsko-Pomorskiem. Więcej niż w ubiegłym roku akademickim

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Studenci z zagranicy studiują na polskich uczelniach m.in. w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus+ lub też prywatnie, w pełnym cyklu kształcenia, zwykle w trybie stacjonarnym.
Studenci z zagranicy studiują na polskich uczelniach m.in. w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus+ lub też prywatnie, w pełnym cyklu kształcenia, zwykle w trybie stacjonarnym. Jacek Smarz / Zdjęcie ilustracyjne
Pandemia zahamowała nieco napływ zagranicznych studentów na uczelnie w Kujawsko-Pomorskiem. Na szczęście najbliższy rok akademicki 2021/2022 zapowiada się jako ten, w którym sytuacja może wrócić do normy.

Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne.

Młodzi ludzie z zagranicy studiują na polskich uczelniach m.in. w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus+, ale też mogą podejmować studia prywatnie. Uczelnie starają się pomóc żakom odnaleźć się w nowym środowisku.

WSB otworzyła Welcome Center dla studentów z zagranicy

Z myślą o studentach z zagranicy Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu otworzyła właśnie Welcome Center. – Studenci przybywający do nas z odległych zakątków świata (jak np. Etiopia czy Uzbekistan) potrzebują dodatkowego wsparcia, zwłaszcza na początkowym etapie studiów, aby skutecznie zaadaptować się w polskich warunkach – mówi dr Łukasz Reszczyński, prodziekan WSB w Toruniu. Uczelnia pozyskała środki na przygotowanie Welcome Center dzięki funduszom z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

WSB nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony studentów z innych państw. – Przybywa nam osób zwłaszcza z krajów afrykańskich: wspomnianej już Etiopii, ale też Zimbabwe czy Ruandy. Dużo studentów pochodzi z Kazachstanu, Gruzji, Ukrainy i Białorusi – wyjaśnia Paweł Bukowski, starszy specjalista ds. E-marketingu i PR uczelni. – Dzięki Welcome Center studenci będą mieli zapewnione realne wsparcie zarówno w kwestiach związanych ze studiami, ale również w kwestiach bytowych, związanych z różnicami kulturowymi oraz adaptacją.

WSG ma studentów z prawie 50 krajów świata

Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy w ubiegłym roku akademickim 2020/2021 miała prawie 1000 studentów zagranicznych na studiach regularnych, głównie stacjonarnych.

– Na wielu uczelniach wśród zagranicznych studentów dominują Ukraińcy, ale my staramy się zachować równowagę w doborze studentów – mówi Anna Gierko z Działu Marketingu i Komunikacji WSG. – Mamy u nas młodzież z prawie 50 krajów. Oprócz Ukrainy największe grupy są z takich krajów, jak Ruanda, Nigeria, Etiopia, Zimbabwe, Sri Lanka, Turcja, Kazachstan, Indie, Kamerun, Nepal, Białoruś, Kenia, Tanzania, Zambia, Tajlandia, Demokratyczna Republika Konga, Maroko, Rumunia, Gruzja, Chiny, Norwegia, Meksyk, Uganda, Estonia. Prowadzimy również wymianę studencką w ramach programu Erasmus+.

Na UMK chętnych więcej niż w ubiegłym roku

Więcej chętnych z zagranicy będzie również na uczelniach publicznych w regionie. Jak informuje dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,na najbliższy rok akademicki 2021/2022 w kampusie toruńskim UMK przyjęto 233 studentów zagranicznych, a w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy – 160. Większość to osoby z Białorusi. Liczby te są jeszcze weryfikowane.

Dla porównania, grupa zagranicznych studentów przyjętych na I semestr roku akademickiego 2020/2021 na UMK na pełen cykl kształcenia w kampusie toruńskim liczyła ponad 120 osób: 37 z Ukrainy, 23 z Chin, po 18 z Białorusi i Indonezji, 6 z Rosji, 3 z Turcji, 2 z Nigerii, a także po 1 osobie z: Francji, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Kamerunu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Maroka, Kazachstanu, Iraku, Pakistanu, Indii, Japonii, Mjanmy i Malezji.

- Kandydaci z obywatelstwem polskim, niezależnie od miejsca zamieszkania są rekrutowani na zasadach ogólnych razem z kandydatami z kraju. Natomiast kandydaci z obywatelstwem zagranicznym mają oddzielną rekrutację. Obowiązują ich inne wymagania oraz oddzielne limity, ustalane przez poszczególne wydziały. Na UMK z założenia osoby z obcym obywatelstwem płacą za studia, także stacjonarne w języku polskim. Część obcokrajowców, np. posiadających Kartę Polaka, może liczyć na zwolnienie z opłat - podkreśla dr Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Z kolei w ramach programu Erasmus+ na UMK planuje przyjechać około 160 studentów (są to dane na semestr zimowy, na letni rekrutacja jeszcze trwa).

UKW udostępniło regulaminy w języku angielskim i rosyjskim

– Mimo pandemii nadal jest zainteresowanie studiami na naszej uczelni wśród studentów zagranicznych – mówi Tomasz Zieliński, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – W pierwszej turze rekrutacji przyjęliśmy 38 osób. Są to studenci z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Litwy i Rosji. Na wyniki drugiej tury naboru musimy jeszcze poczekać. Studenci zagraniczni przyjmowani są na studia na takich samych zasadach jak polscy. Nie ma preferencji dla studentów zagranicznych.

W nowym roku akademickim 2021/2022 na UKW pojawią się także studenci z programu Erasmus+. - W pierwszym semestrze będzie ich 67. To osoby z kilkunastu krajów, m.in. Turcji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Białorusi, Kazachstanu, Niemiec, Grecji, Gruzji, Serbii, Chorwacji, Rumunii – wymienia Tomasz Zieliński. – Przez cały ubiegły rok akademicki, który był rokiem specyficznym, mieliśmy w sumie 75 studentów z wymiany Erasmus+. Teraz tylko w jednym semestrze będzie ich spora grupa, więc zapowiada się, że wszystko idzie ku dobremu.

UKW chcąc ułatwić życie studentom z zagranicy udostępnił na stronie internetowej regulamin studiów przetłumaczony na język rosyjski i angielski.

Politechnika Bydgoska rekrutuje do 22 września 2021

Na Politechnice Bydgoskiej im. J. J. Śniadeckich (PBŚ) rekrutacja trwa do 22 września 2021. W ubiegłym roku akademickim 2020/2021 na uczelni – wtedy jeszcze Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym – studiowało 43 studentów zagranicznych, większość w trybie stacjonarnym.

- Najwięcej, bo 35 osób pochodzi z Ukrainy ale mamy też studentów z Białorusi, Rumunii, Rosji, Mołdawii i Chin – mówi dr hab. inż. Szymon Ł. Różański, prof. PBŚ i jej rzecznik. - Osoby te studiują odpłatnie chyba, że spełniają ustawowe wymogi aby zwolnic je z opłat, np. posiadają Kartę Polaka. Będziemy mieli również dużą grupę studiującą u nas w ramach programu Erasmus+, w nadchodzącym semestrze będzie to około 140 osób. Są to głównie studenci z Turcji, Hiszpanii, Włoch ale również z Azerbejdżanu czy Gruzji.

Trwa głosowanie...

Gdzie najczęściej kupujesz warzywa?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie