COVID-19 w bydgoskich przedszkolach? Gdzie są kwarantanny?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W piątek (21 stycznia) w domach z powodu zawieszenia zajęć  przebywało 1757 przedszkolaków, czyli 2,5 proc. wszystkich dzieci przedszkolnych w województwie.
W piątek (21 stycznia) w domach z powodu zawieszenia zajęć przebywało 1757 przedszkolaków, czyli 2,5 proc. wszystkich dzieci przedszkolnych w województwie. Wojciech Wojtkielewicz/Zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
W 7 przedszkolach w województwie kujawsko-pomorskim zawieszone są obecnie całkowicie zajęcia stacjonarne, a 40 placówek pracuje w trybie hybrydowym z powodu koronawirusa. W niektórych bydgoskich przedszkolach także są grupy, które przebywają na kwarantannie.

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce.

- Właśnie w piątek (21 stycznia) rano otrzymałam informację o osobie z pozytywnym wynikiem testu na Covid-19 - mówi Beata Grabowska, dyrektor Przedszkola nr 61 Integracyjnego w Bydgoszczy. - Skontaktowałam się już z sanepidem i jest decyzja. Łącznie na kwarantannę skierowano 26 dzieci, które miały bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Kwarantanna obowiązuje ich do 28 stycznia włącznie. Rodzice natychmiast zostali powiadomieni. Decyzją sanepidu dwie grupy zawieszają na czas kwarantanny działalność. Pozostałe grupy pracują w trybie stacjonarnym.

Frekwencja w Przedszkolu nr 61 Integracyjnym od 17 stycznia, czyli początku ferii jest zdecydowanie niższa, ale to nic nadzwyczajnego. - Część dzieci przebywa z rodzicami na wypoczynku, część jest przeziębiona i została w domach. Nie wszyscy rodzice informują nas, jaki jest powód nieobecności dziecka w przedszkolu. Zgłaszają tylko, że dziecka nie będzie - mówi Beata Grabowska. - W piątek (21 stycznia) mieliśmy grupy, gdzie było czworo lub sześcioro dzieci.

Jedni na kwarantannie, inni na feriach

Koronawirus dał też o sobie znać w Przedszkolu nr 26 Pod Tęczowym Parasolem. - Od czwartku (20 stycznia) na kwarantannie przebywa 18 dzieci z dwóch grup - mówi Łukasz Radtke, dyrektor placówki.

W Przedszkolu nr 6, które wchodzi w skład Zespołu Szkół nr 8, choć nieobecnych w tym tygodniu było sporo dzieci, to na szczęście nie z powodu Covid-19.

- Co roku, w czasie ferii frekwencja jest niższa prawie o połowę. Przykładowo 17 stycznia na 180 dzieci, które do nas uczęszczają, przyszło 70, a w czwartek (20 stycznia) 60 - mówi Ewa Szulc, wicedyrektor ZS nr 8. - Na razie nie mamy żadnej kwarantanny i oby tak zostało.

Pod koniec ub. roku trzy grupy z Przedszkola nr 6 przebywały na izolacji.

- Na kwarantannę idą wszyscy, którzy mieli bezpośredni kontakt z osobą zakażoną - mówi Ewa Szulc. - Czasem może być to 90 proc. grupy, bo np. kilku dzieci nie było w tym czasie obecnych w przedszkolu. W przypadku przedszkolaków, którzy są na kwarantannie, nauczyciele - po uzgodnieniu z rodzicami - wysyłają materiały np. drogą mailową lub na grupy utworzone na Facebooku. Dzieci z danej grupy, które nie przebywają na kwarantannie mają, oczywiście, możliwość uczęszczania do przedszkola. U nas zdecydowana większość nauczycieli zaszczepiła się. Jeśli nauczyciel lub inny nasz pracownik miałby w przedszkolu kontakt z osobą zakażoną, a nie jest zaszczepiony, to wówczas także zostaje skierowany przez sanepid na izolację domową.

W regionie 40 przedszkoli pracuje hybrydowo

W Przedszkolu nr 43 "U Krecika Szybownika" obecnie przypadku koronawirusa nie ma.

- Wszystkie grupy pracują w trybie stacjonarnym. W piątek (21 stycznia) obecnych było 70 z 220 dzieci - mówi Iwona Olejnik, dyrektor placówki. - No, ale są ferie. Na każdym kroku przypominamy też rodzicom, aby do przedszkola posyłać wyłącznie dzieci zdrowe. Większość rodziców stosuje się do zaleceń. Jeśli dziecko w ciągu dnia czuje się źle, kaszle, kicha lub gorączkuje, to dzwonimy do rodziców z prośbą, by odebrali dziecko.

Jak informuje Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty, 21 stycznia br. w całym województwie całkowicie w trybie stacjonarnym pracowało 93 proc. przedszkoli publicznych i niepublicznych oraz 99 proc. oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych.

Trwa głosowanie...

Czy jesteś już po trzeciej, przypominającej, dawce szczepionki na COVID-19?

- Z powodu koronawirusa w 7 przedszkolach zajęcia są zawieszone całkowicie, a 40 przedszkoli pracuje w trybie hybrydowym - mówi Marek Gralik. - W domach z powodu zawieszenia zajęć przebywa 1757 przedszkolaków, czyli 2,5 proc. wszystkich dzieci przedszkolnych w województwie. Co ważne, nie obserwujemy dużych wzrostów w ograniczeniach funkcjonowania przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Tydzień temu w piątek były to 52 placówki, teraz (21 stycznia) - 53.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie