Rewitalizacja Starego Fordonu w Bydgoszczy. Zobacz stan prac przy nabrzeżach Wisły [zdjęcia]

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Przy nabrzeżu trwają zaawansowane prace.
Przy nabrzeżu trwają zaawansowane prace. Robert Sawicki/UMB
Udostępnij:
W Starym Fordonie kontynuowane są prace przy nabrzeżach. Do nich prowadzić ma przebudowana ul. A. Frycza-Modrzewskiego, wokół której urządzone zostaną tereny rekreacyjne.

Zobacz wideo: 500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online

Jak bardzo zaawansowane są prace? Zabetonowana została już prawie cała część nabrzeża poza pochylniami. W kolejnych etapach umocniona ma zostać m.in. część wchodząca głębiej w rzekę. Na razie jest ono zabite ściankami szczelnymi. Ten element ma pełnić również funkcję ostrogi i dodatkowo wzmacniać projektowaną drogę dojazdową do planowanego w przyszłości portu.

Wahania poziomu w Wiśle są największym wyzwaniem dla wykonawcy. Nie pozwalają one betonować od razu wszystkich sekcji nabrzeża. Rosnący poziom wody skutkował odwołaniem przygotowanych wcześniej prac.

W zimowym okresie wykonawca uzgodnił z plastykiem wszystkie elementy małej architektury, takie jak siedziska, ławki, kosze, latarnie oraz kompletowanie tego wyposażenie. Ich montaż przewidziany jest w końcowym etapie inwestycji. Zgodnie z planem ma być to miejsce rekreacji i wypoczynku. Możliwe będzie tu także wodowanie i cumowanie jednostek pływających i korzystanie z transportu wodnego. Slip powstanie za ostrogą. Cały teren ma być objęty monitoringiem i oświetleniem. Koszt prac to ponad 7 mln zł. Wykonawca zakłada, że jeśli dopiszą warunki pogodowe, roboty uda się zakończyć w połowie 2022 roku.

Co z okolicznymi uliczkami?

Do nabrzeża prowadzić będzie aktualnie przebudowywana ul. A. Frycza-Modrzewskiego. Wykonawca ułożył na jej południowej części krawężniki, chodniki i kamienną nawierzchnię jezdni. Po przebudowie infrastruktury drogowej tereny po obu stronach ulicy zostaną zagospodarowane na cele sportowo-rekreacyjne. Wokół pojawią się nowe ścieżki rowerowe, łączące nabrzeże z ul. Promenada.

Przy nabrzeżu zarezerwowano miejsce na tymczasową scenę. Bliżej ul. Promenada powstanie plac zabaw, ścianki do wspinaczki, skatepark oraz miejsce do ćwiczeń. Po jej wschodniej stronie, dla miłośników wyczynowej jazdy na rowerach, wybudowany zostanie pumptrack. Bliżej nabrzeża pojawi się boisko do siatkówki plażowej. Przebudowa uliczek i urządzenie terenów rekreacyjnych to koszt 25 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na przyszły rok.

Łącznie na kompleksową rewitalizację tej części Bydgoszczy miasto zarezerwowało ponad 50 milionów złotych. Zakończono już przebudowę ul. Bydgoskiej (6 mln zł) oraz modernizację miejskich kamienic (9 mln zł). Przy okazji robót przywrócono także dawny blask zabytkowej kuczce. Prace oprócz nabrzeża, okolicznych uliczek i terenów rekreacyjnych, nadal prowadzone są przy Rynku.

Trwa głosowanie...

Czy balujesz w tym roku w karnawale?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie