MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Most w Samociążku zostanie otwarty dwa tygodnie przed terminem - mamy nowe zdjęcia z budowy

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Są duże szanse, że mostem w Samociążku kierowcy przejadą wcześniej niż to zaplanowano w umowie z wykonawcą. Jeden pas udostępniony zostanie prawdopodobnie już 30 bm.
Są duże szanse, że mostem w Samociążku kierowcy przejadą wcześniej niż to zaplanowano w umowie z wykonawcą. Jeden pas udostępniony zostanie prawdopodobnie już 30 bm. Maja Stankiewicz
Na moście w Samociążku kładą już asfalt. - Na 85 procent kierowcy przejadą 30 kwietnia pod koniec dnia - poinformował Wojciech Porzych, starosta bydgoski. To oznacza, że przeprawa zostanie otwarta dwa tygodnie przed terminem!

Kapitalny remont mostu w Samociążku trwa kilka miesięcy. Oficjalny termin oddania przeprawy do użytku to połowa maja. Już w lutym starosta bydgoski Wojciech Porzych informował, że wykonawca zrobi wszystko, by termin ten przyspieszyć na tyle, żeby przeprawa była dostępna dla kierowców już w długi majowy weekend. Pewności, że tak będzie, jednak nie miał.

Teraz spytany o termin otwarcia mostu wierzył, że przełom kwietnia i maja jest realny. Jak się dowiedzieliśmy, jest duża szansa na to, że most w Samociążku zostanie otwarty dla kierowców w ostatni dzień kwietnia.

Obecnie na budowie trwają intensywne prace, na trakcie kładziony jest asfalt. Planowane jest jeszcze zamontowanie barierek energochłonnych.

Na moście w Samociążku ruch wahadłowy

Bardzo prawdopodobne, że 30 kwietnia pod koniec dnia udostępniony zostanie kierowcom jeden pas mostu. Ruch najpierw będzie się odbywać wahadłowo a na jezdni wydzielony zostanie dodatkowo pas dla pieszych. - Pozwoli to rozpocząć remont kładki. Wymaga ona napraw, między innymi konieczna jest wymiana odeskowania - wyjaśnia starosta.[/cyt]

Biegnąca wzdłuż mostu kładka dla pieszych przez cały czas remontu przeprawy była dostępna, w maju natomiast zostanie wyłączona z ruchu, by drogowy mogli poprawić jej stan techniczny.

Całość - zgodnie z zawartą umową - oddana ma zostać do użytku w połowie maja. Wówczas kierowcom zostaną udostępnione oba pasy mostu w Samociążku, nie trzeba już będzie jechać ruchliwą DK nr 25.

Most w Samociążku po remoncie - poprawi się nośność, znikną barierki

Most nad kanałem lateralnym w Samociążku stoi pół wieku. Pięć lat temu okazało się, że z jego nośnością jest coś nie tak. W 2019 r. wprowadzono ograniczenie nośności do 20 ton. Pojawiły się też barierki, między którymi mieścił się tylko jeden pojazd. Zaczął obowiązywać ruch wahadłowy.

Choć most leży w ciągu drogi powiatowej, jego właścicielem przez lata nie było Starostwo Powiatowe w Bydgoszczy, a ENEA Wytwarzanie Sp. z o.o. Zmieniło się to dopiero w 2020 r. Pojawiła się wówczas szansa na remont mostu w Samociążku i - w perspektywie - na zniesienie ograniczenia tonażu na odcinku Koronowo - Bożenkowo - Bydgoszcz.

Przetarg wygrała firma Kormost. Prace rozpoczęły się 1 lipca 2023 r. Zamknięcie przeprawy dla ruchu miało nastąpić 1 sierpnia, ale udało się termin ten przeciągnąć aż do września 2023 r. To co mógł wykonawca starał się zrobić przy otwartym ruchu, by do minimum ograniczyć utrudnienia. Teraz też drogowcy dwoją się i troją, by 30 kwietnia udostępnić przeprawę kierowcom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto