Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy pojawiły się znaki ostrzegające o szlakach migracyjnych zwierząt

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
"W ostatnich latach w całym mieście ustawiliśmy też dodatkowe oznakowanie, gdzie występują naturalne szlaki migracji zwierząt" - informują bydgoscy drogowcy. Na obrzeżach miasta postawiono znaki informujące o miejscach, gdzie zwierzęta przekraczają jezdnie. Tymczasowe oznakowanie ma zachęcać kierowców do redukcji prędkości jazdy w okolicach miejsc, gdzie przebiegają szlaki migracyjne. Zabezpieczono również wpusty deszczowe.
"W ostatnich latach w całym mieście ustawiliśmy też dodatkowe oznakowanie, gdzie występują naturalne szlaki migracji zwierząt" - informują bydgoscy drogowcy. Na obrzeżach miasta postawiono znaki informujące o miejscach, gdzie zwierzęta przekraczają jezdnie. Tymczasowe oznakowanie ma zachęcać kierowców do redukcji prędkości jazdy w okolicach miejsc, gdzie przebiegają szlaki migracyjne. Zabezpieczono również wpusty deszczowe. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy
Wiosna to czas, kiedy płazy budzą się z zimowej hibernacji i ruszają w drogę do swoich lęgowisk. Jednak ta migracja nie jest dla nich łatwa. "W naszym kraju są one pod ścisła ochroną. Robimy więc wszystko, by pomóc im dotrzeć do najbliższych zbiorników wodnych" - podkreślają eksperci. W Bydgoszczy pojawiły się znaki ostrzegające o szlakach migracyjnych zwierząt.

Działania ochronne

W okresie wiosennym ochrona płazów staje się bardzo ważna. W celu zapewnienia bezpieczeństwa zwierzętom, prowadzone są liczne działania ochronne. Oprócz budowy ogrodzeń uniemożliwiających dostęp na jezdnię, stawiane są znaki informujące o szlakach migracyjnych zwierząt.

Bariery dla płazów w Bydgoszczy

Wzdłuż niektórych ulic, takich jak ul. Łęgnowska i Grunwaldzka, zbudowano ogrodzenia mające na celu zabezpieczenie płazów przed niebezpiecznym ruchem drogowym. W niektórych miejscach pojawiły się specjalne siatki ochronne na studzienkach kanalizacyjnych. Ponadto zabezpieczono wpusty deszczowe, by płazy tam nie wpadały.

Spadek populacji płazów

"Niestety nadal bardzo dużo płazów ginie wiosną na drogach w czasie wędrówki do zbiorników wodnych" - alarmują ekolodzy. Pomimo podjętych działań i akcji, liczba płazów w Polsce maleje z roku na rok. Zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatyczne oraz liczne przeszkody na trasach migracji są głównymi przyczynami tego zjawiska.

Oznakowanie szlaków migracyjnych

"W ostatnich latach w całym mieście ustawiliśmy też dodatkowe oznakowanie, gdzie występują naturalne szlaki migracji zwierząt" - informują bydgoscy drogowcy. Na obrzeżach miasta postawiono znaki informujące o miejscach, gdzie zwierzęta przekraczają jezdnie. Tymczasowe oznakowanie ma zachęcać kierowców do redukcji prędkości jazdy w okolicach miejsc, gdzie przebiegają szlaki migracyjne. "Ryzyko kolizji znacznie spada jeśli kierowcy poruszają się z ograniczoną prędkością i zachowują w takich miejscach większą ostrożność" - tłumaczą specjaliści.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto