Czy mieszkańcy Bydgoszczy podzielili się jedzeniem z potrzebującymi? Poświąteczny stan bydgoskich jadłodzielni

Dominika Sobczyńska
Dominika Sobczyńska
Państwo Kołodziejczak pomagają w jadłodzielni "Wspólna Spiżarnia".
Państwo Kołodziejczak pomagają w jadłodzielni "Wspólna Spiżarnia". Tomasz Czachorowski
Udostępnij:
Podczas przygotowywania wigilijnych potraw, wchodząc do kuchni często słyszymy: „Nie jedz tego. To na święta”. Potem okazuje się, że duża ilość jedzenia ląduje w śmietniku. Niektórzy chcą temu zapobiec i przekazują niezjedzoną żywność do jadłodzielni. Jak wyglądało to w tym roku w Bydgoszczy?

Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022

W Bydgoszczy jest wiele miejsc, dzięki którym możemy zmniejszyć poziom marnowania jedzenia. Należy do nich m.in. Jadłodzielnia WSG Foodsharing Bydgoszcz, której punkty wymiany żywności znajdują się przy ul. Naruszewicza 1 oraz ul. Obrońców Bydgoszczy 1.

Dzięki wymianie zdjęć i wiadomościach na komunikatorach organizatorzy dowiadywali się o pozostawionym jedzeniu w szafach z lodówkami. Jak mówią, ludzie chętnie pozostawiali świąteczne potrawy. Najczęściej był barszcz, pierogi czy sałatki, zapakowane w szczelnych opakowaniach. Na fanpage’u informują na bieżąco o tym, co się w nich znajduje.

- Ruch jedzenia odbywa się na bieżąco. Przypuszczamy, że teraz będzie on większy, ponieważ ludzie dopiero zauważają, ile tej żywności mają w lodówkach, dzięki czemu będą skłonni przywozić ją do naszej jadłodzielni – mówi Magdalena Bergmann, członek zespołu Jadłodzielni WSG.

W porównaniu z rokiem poprzednim, zespoły zaangażowane w akcje niemarnowania żywności zauważają, że ta idea coraz bardziej rozpowszechnia się wśród mieszkańców miasta. Ich punkt przy ul. Obrońców Bydgoszczy 1 mieści się blisko żłobka, przez co jest bardziej popularny, niż ten przy ul. Naruszewicza 1, ponieważ rodzice dzieci przynoszą żywność do jadłodzielni.

Wspólna Spiżarnia obdarowana żywnością od bydgoszczan

Inni bydgoszczanie przynosili jedzenie do punktu Wspólna Spiżarnia przy ul. Gdańskiej 79. W czasie świąt na bieżąco było tam wydawane jedzenie przyniesione przez mieszkańców Bydgoszczy. Również w tym tygodniu pełnione są dyżury, podczas których każdy zainteresowany będzie mógł odebrać żywność.

- Wśród przyniesionej żywności znajdowało się to, co było na świątecznych stołach - ryby w galarecie, smażone ryby, pierogi, ciasta, słoiki z bigosem i barszczem. Zauważamy, że zwiększa się świadomość o funkcjonowaniu jadłodzielni i ludzie coraz chętniej oddają żywność innym – mówi Ireneusz Nitkiewicz, założyciel Wspólnej Spiżarni.

Przed przywiezieniem żywności, należy zadzwonić pod numer telefonu 508 805 370 i poinformować o tym fakcie. Trzeba koniecznie pamiętać, by przekazywana żywność nadawała się do zjedzenia.

Ks. Sławomir Bar, proboszcz bazyliki pw. Wincentego a Paulo zauważa, że coraz więcej firm oraz osób indywidualnych, jest zainteresowanych przynoszeniem żywności. W tym roku wsparli oni również ubogich przychodzących do ogrzewalni „U Miecia”.

Trwa głosowanie...

Jak planujecie spędzić sylwestra?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie