Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czyje te dzieci? Rodziców czy rządu?

Karolina Palczewska
Karolina Palczewska
Co roku 14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Jutro uczniowie podziękują nauczycielom za trud, a dorośli będą protestować przeciw pomysłom minister edukacji.

Wtorkowe święto będzie okazją do refleksji nad ideą "sześciolatka w szkole". Przez Bydgoszcz przemaszeruje manifestacja jej przeciwników. Nie godzą się oni na wdrożenie projektu minister edukacji Katarzyny Hall, który zakłada, że od 2011 roku obowiązek szkolny obejmie sześcioletnie dzieci. Już od tego roku szkolnego rodzice mogą posyłać swoje pociechy do pierwszych klas z programem nauczania dla siedmiolatków. Następnie profil pierwszaka będzie się zmieniał, aż 1 września 2011 roku w szkolnych ławkach zasiądą wszystkie sześciolatki i uczyć się będą z nowego, dostosowanego programu nauczania.

Dzieci są nasze, nie państwowe!
Pod tym hasłem demonstrować będą członkowie Unii Polityki Realnej oraz rodzice, którzy nie godzą się na obowiązkowe rozpoczynanie przez dziecko edukacji w wieku sześciu lat.
Akcje UPR odbędą się 14 października w trzynastu miastach Polski. Główny protest przewidziany jest przy Ministerstwie Edukacji w Warszawie. W Bydgoszczy manifestacja rozpocznie się o godz. 10.00 na Starym Rynku i przejdzie ulicą Mostową, Gdańską, przez Plac Wolności, ulicę Księdza Piotra Skargi, Księdza Stanisława Konarskiego, by zatrzymać się przed Kuratorium Oświaty. O godz. 11.00 demonstranci planują spotkać się z mediami w Parku im. Kazimierza Wielkiego na placu zabaw, gdzie odbędzie się krótka konferencja prasowa. Tam zostanie omówiona petycja, która następnie zostanie złożona na ręce Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Dzień Nauczyciela czy Dzień Edukacji Narodowej?
Popularny Dzień Nauczyciela, a tak naprawdę właśnie Dzień Edukacji Narodowej to święto pracowników oświaty. Wciąż częściej używamy pierwszego określenia, które w Polsce funkcjonowało do 26 stycznia 1982 roku. Wówczas w życie weszła Kartą Nauczyciela. Na mocy tej ustawy każdego roku 14 października jest dniem wolnym od zajęć szkolnych. Data nawiązuje do dnia powołania w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca).

Czytaj też:


od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto