Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drzeworyt polski w Czerwonym Spichrzu

Marta Czarnecka
Marta Czarnecka
W piątek, 25 września, w Czerwonym Spichrzu na Wyspie Młyńskiej zostanie otwarta wystawa „Wielkość w jedności. Drzeworyt polski po 1900 roku”.

Wystawa przygotowana przez bydgoskie Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego towarzyszy Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie, który stanowi przegląd aktualnych osiągnięć w grafice światowej. Ekspozycja przedstawia dzieje drzeworytu polskiego, najstarszej techniki graficznej, XX i XXI wieku.

– W Bydgoszczy zaprezentujemy ponad 300 prac wypożyczonych z wielu prestiżowych kolekcji mieszczących się w zbiorach m.in. Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, a także naszej placówki – mówi kustosz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego Barbara Chojnacka. - Pierwsza praca pochodzi z 1900 roku. Jest to jedyny, znany dotychczas drzeworyt Jana Stanisławskiego, który zasłynął przede wszystkim jako malarz. Wśród zbiorów znajdują się także zupełnie nowe drzeworyty, powstałe w 2009 roku, autorstwa wybitnych artystów krakowskich: Ryszarda Grazdy i Marty Bożyk.

Dzieła mistrzów polskiego drzeworytu m.in. Władysława Skoczylasa, Wiktorii Goryńskiej, Stefana Mrożewskiego, Krystyny Wróblewskiej, działających w ośrodkach artystycznych w całej Polsce, ujęto w tematach: Malarskość i linearyzm modernizmu (1900-1917), Ekspresja czerni i bieli awangardy (1917-1925), W kręgu „Rytu” – nowoczesny drzeworyt w Warszawie (1925-1939), Drzeworyt barwny w twórczości grafików warszawskich, Drzeworyt w innych środowiskach (1925-1939), Tradycja i nowatorstwo (lata 50.-60. XX w.), Drzeworyt a linoryt, mistrzowie techniki (lata 60.-70. XX w.), Dominacja linorytu (od lat 60. XX w.), Odrodzenie drzeworytu? (od lat 90. XX w.), Najnowsze tendencje – techniki mieszane – matryca.

- Przygotowując wystawę zadajemy sobie pytanie o kondycję tradycyjnych technik graficznych w czasach, gdzie następuje ogromny rozwój nowych technologii - dodaje Barbara Chojnacka.

Wśród prac zaprezentowanych na wystawie znajdziemy również dzieła twórców z regionu kujawsko-pomorskiego oraz laureatów i uczestników renomowanych konkursów graficznych.

- Tematykę ekspozycji dopełni prezentacja multimedialna przedstawiająca dawne i współczesne pracownie grafików oraz studentów uczelni artystycznych, a także film przybliżający pracę wybitnych twórców. Widz na wystawie dostaje efekt końcowy, gotowe dzieło, a dzięki tym materiałom pojmie, czym tak naprawdę jest sztuka graficzna – tłumaczy dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego Michał Woźniak.

23 października bydgoskie Muzeum organizuje sesję popularno-naukową połączoną z panelem dyskusyjnym, której tematyka będzie nawiązywała do historii i współczesności polskiego drzeworytu. Udział w sesji potwierdziło szerokie grono artystów grafików, krytyków oraz historyków sztuki.

Wystawa „Wielkość w jedności. Drzeworyt polski po 1900 roku” będzie czynna od 25 września do 22 listopada w Galerii Sztuki Nowoczesnej w Czerwonym Spichrzu na Wyspie Młyńskiej przy ul. Mennica 8a.


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto