Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieła wyszły na ulice Bydgoszczy

Hanka Sowińska
Dariusz Bloch
Reprodukcje prac mistrza Leona Wyczółkowskiego spotkamy w centrum miasta A Komu będzie "Z Wyczółkowskim po drodze"?

Nasz narodowy Wieszcz pragnął, by jego księgi "zbłądziły pod strzechy". A czy jeden z najwybitniejszych polskich malarzy mógł się spodziewać, że jego dzieła wyjdą na ulicę?
W odwiedzaniu galerii i muzeów nie bijemy rekordów, z wyjątkiem takich okazji jak Noc Muzeów. Dla tych, którzy z różnych powodów nie często obcują ze sztuką najwyższej jakości, mamy bardzo dobrą informację. W dziesięciu punktach Bydgoszczy będzie można delektować się znakomitymi pracami Leona Wyczółkowskiego.
Galeria w publicznej przestrzeni powstała w ramach programu inicjatyw lokalnych "25/75". Jej pomysłodawcami są: Jan Kośmieja i Maciej Herold. W 2014 r. złożyli w ratuszu wniosek dotyczący instalacji artystycznej zatytułowanej "Z Wyczółkowskim po drodze".
- W ramach tego projektu w centrum miasta zostaną umieszczone reprodukcje obrazów Leona Wyczółkowskiego wydrukowane na płótnie, oprawione w stylowe ramy i zatopione w szklanej, podświetlanej płycie - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

Jak się dowiadujemy wyboru obrazów do ulicznej ekspozycji dokonało Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego. Jakie prace zobaczymy?
- Udostępniliśmy dziesięć obrazów artysty. Wśród wybranych do tego projektu dzieł jest między innymi "Kurhan na Ukrainie" (instalacja z reprodukcją tego obrazu już stoi na placu Teatralnym - przyp. red.), "Zachód słońca w parku w Gościeradzu", "Portret kobiety", "Pogrzeb Słowackiego" czy "Autoportret na tle morza" - mówi Anna Pruss- Świątek, kierownik Działu Inwentaryzacji Zbiorów w Muzeum Okręgowym.

Zdaniem Marty Stachowiak "stworzenie otwartej galerii w przestrzeni publicznej, z odniesieniem do twórczości malarza związanego z Bydgoszczą, spełnia istotną funkcję kulturową i edukacyjną". - Mamy nadzieję, że ekspozycja stanie się charakterystycznym elementem pejzażu miasta. Reprodukcje znajdą się w rejonie ulicy Gdańskiej, Mostowej oraz Wyspy Młyńskiej i Opery Nova.

Leon Wyczółkowski to czołowy malarz, grafik i rysownik okresu Młodej Polski, wybitny reprezentant nurtu realistycznego w polskiej sztuce (więcej na wyczolkowski.pl). W 1937 r. wdowa Franciszka Wyczółkowska przekazała Bydgoszczy zbiór prac artysty - olei, akwarel, pasteli, rysunków, grafik (łącznie 942 pozycje) oraz pamiątki osobiste, meble i wyposażenie pracowni.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto