Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Księgowego obchodzony w Bydgoszczy

ela bakalar
ela bakalar
Wczorajsze spotkanie środowiska okręgowych Księgowych, jakie miało miejsce w Hotelu City, uwieńczyło obchody "Dnia Księgowego". Odtąd, co roku dzień 9 czerwca pozostanie oficjalnie Dniem Księgowego. Patronat honorowy nad tegorocznymi, pierwszymi uroczystościami przejął Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Rafał Bruski.

Zawód Księgowego istnieje od dawna, a żyjącego w XV wieku włoskiego matematyka i franciszkanina Luca Pacioli, znanego również jako Lucas Paciolo lub Luca Borgo, uważa się za ojca współczesnej rachunkowości.
W ubiegłym wieku, 9 czerwca 1907 r., a więc równo 103 lata temu, powstał na ziemiach polskich Związek Buchalterów. To było pierwsze stowarzyszenie w Polsce skupiające księgowych i przedstawicieli rachunkowości.
W 1958 roku zawiązał się Zarząd Bydgoskiego oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia Księgowych, skupiającego środowisko również z Grudziądza, Chojnic i Inowrocławia. Dziś Stowarzyszenie działa prężnie, a oddział w Bydgoszczy skupia licznych honorowych członków i generuje przyszłościową kadrę w tej dziedzinie. Było wiele uroczystych mów, wystąpień i odznaczeń.
Uroczystościom nadała ton swoim wykładem pani profesor Aldona Kamela - Sowińska. W wystąpieniu pt. "Dokąd zmierza rachunkowość po kryzysie?", zaznaczyła, że druga fala kryzysu nadejdzie, z czym zgodzi się i tak wielu ekonomistów. Powiedziała, że współczesna rachunkowość, w dobie globalizacji powinna koncentrować się i tworzyć język jednolity dla dużych firm, że kryzysów w ostatnim pięćdziesięcioleciu było dużo, ale nie da się zahamować rozwoju człowieka i technologii. Było o etyce zawodu i o działaniach wynikających z chęci zarabiania za wszelką cenę. Było o standardach edukacyjnych i ścieżkach rozwoju dla Księgowych. Było o systemie elektronicznej wymianie danych XBRL (elektroniczny format kontaktu z zewnętrznymi odbiorcami) i certyfikacie dyplomowanego księgowego. Sporo uwagi poświęciła przyszłości rachunkowości. Określiła jej trend i wyznaczyła dwa obszary badawcze: pierwszy obszar działania to rok bieżący, stan sprawozdawczości, drugi obszar prędkości to przyszłość - analiza i szacunki. Wszystko to jednak, określiła mianem "rachunkowość narzędziowa", czyli taka w której wyznacza się cel nadrzędny i koordynuje prace w obszarach wokół celu.

W drugiej części uroczystości wysłuchano wykładu Pani dr Teresy Cebrowskiej "Biegły rewident - to kontroler czy doradca" i wysłuchano smyczkowego popisu kwartetu z Opery Nova.

Wszystkim pracownikom służb księgowo - finansowych, a w szczególności tym zebranym i uhonorowanym certyfikatami złożono życzenia satysfakcji.

Więcej na ten temat:
>> www.skwpbydgoszcz.pl
>>

www.bydgoszcz.uw.gov.pl


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto