MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Eko-prezenty pod choinkę

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Nie masz jeszcze wszystkich prezentów gwiazdkowych, a portfel świeci pustkami? A może zastanawiasz się, jak ominąć zakupową gorączkę ostatnich chwil przed świętami?

Możesz obdarować bliskich, nie wydając fortuny, a jednocześnie dbając o środowisko. Pomyśl o prezentach wykonanych własnoręcznie lub… niematerialnych; dla Twoich bliskich najważniejszy jest czas, jaki im poświęcasz.

Zaproszenie do kina czy teatru, czytanie baśni, masaż czy wyręczenie w świątecznych porządkach – uczucia (np. w postaci poświęconego czasu) to jeden z najcenniejszych prezentów, jaki możesz ofiarować swoim bliskim. Co więcej – nic nie kosztuje, a przy tym jest w 100% przyjazny środowisku, ponieważ nie generuje żadnych odpadów.

- W święta czujemy przede wszystkim potrzebę bycia z kimś – więc to, co możemy sobie przede wszystkim podarować, to nasza własna obecność. Dla tych osób, które chcą upominki zakupić, a jednocześnie troszczą się zarówno o środowisko, jak i kondycję rodziny i przyjaciół, jako prezent polecam m. in. kijki do nordic walking. To prezent, który zachęca do kontaktu z przyrodą, co więcej – jest trwały – mówi Zdzisław Nitak, koordynator programu Szkoły dla Ekorozwoju realizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska oraz prezes Fundacji GAP Polska.

Jeśli czujesz, że drzemie w Tobie artystyczna dusza, możesz pomyśleć o prezentach zrobionych własnoręcznie: specjalna potrawa, przetwory, rysunek czy wiersz własnego autorstwa ofiarowany jako prezent wzruszy każdego – taki prezent to nie tylko czas, ale również twórczy wysiłek włożony w jego przygotowanie. Własnoręcznie prezenty przygotowują między innymi dzieci, które biorą udział w zajęciach organizowanych w ramach programu „Szkoły dla Ekorozwoju”.

Jeśli jednak wolisz kupić upominki, zastanów się, czy mogą one pochodzić z lokalnych źródeł. Transport na duże odległości przyczynia się do znacznego zanieczyszczenia atmosfery. Rozejrzyj się, czy w Twojej okolicy nie można kupić np. naturalnych, drewnianych zabawek wyprodukowanych w Polsce; są nie tylko oryginalne, ale również rozwijają kreatywność i wyobraźnię dzieci. Możesz rozważyć również zakup prezentu praktycznego, ale niebanalnego, w postaci perlatora, który zamontowany na kranie lub prysznicu zmniejsza zużycie wody, a tym samym rachunki.


Fundacja Partnerstwo dla Środowiska od 1997 r. pomaga mieszkańcom ponad 20 regionów Polski zmieniać swoje otoczenie – rozwijać współpracę lokalną, przedsiębiorczość i szacunek dla środowiska naturalnego. Fundacja jest członkiem stowarzyszenia Environmental Partnership for Sustainable Development działającego w Europie Środkowo-Wschodniej. Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, w ramach realizowanych programów, przyznaje certyfikaty: Zielona Flaga, Przyjazny Rowerom, Czysta Turystyka, Lokalne Centrum Aktywności Ekologicznej oraz Zielone Biuro.


Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co zrobić kiedy dzieci nadużywają internetu? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto