Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Prapremier 2012: "Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim" [recenzja]

Redakcja
Czwartek, kolejny dzień festiwalu, przyniósł teatromanom ...
Czwartek, kolejny dzień festiwalu, przyniósł teatromanom ... Bartek Sowa
Czwartek, kolejny dzień festiwalu, przyniósł teatromanom przepełnioną symboliką sztukę „Aleksandra. Rzecz o Piłsudskim” Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha.


Festiwal Prapremier 2012: "Milusińscy" i "Zbrodnia" [recenzja]


Ciekawy tekst, piękna scenografia, sugestywna muzyka, dobre role, ale trochę przesadna symbolika - tak w skrócie można przedstawić kolejnego kandydata do Grand Prix bydgoskiego festiwalu.

Zapowiadany jako połączenie tradycyjnego melodramatu ze współczesnym językiem teatralnym, spektakl okazał się prawdziwą mieszanką wybuchową. Widzowie obejrzeli bowiem historię drugiej małżonki marszałka Józefa Piłsudskiego - Aleksandry Szczerbińskiej. Reżyser Marcin Liber ukazał ją jako napadającą na pociągi i pełną zapału rewolucjonistkę (dobra rola Rozalii Mierzickiej), elegancką, zazdrosną i pałającą morderczymi zamiarami wobec kolejnej kochanki męża żonę (Mirosława Żak) oraz jako kobietę zrezygnowaną, bo pogodzoną z domowym marazmem (w tej roli naprawdę sugestywna Angelika Cegielska). Ich trzy dramaty złożyły się na pełny obraz kobiety, która mimo licznych zasług, nie zdobyła miejsca w historii. Reżyser i autorka tekstu Sylwia Chutnik wywołują dzięki nim pytania o rolę pań w życiu, pytania o wyraźnie feministycznym wydźwięku.

Spektakl otrzymał rewelacyjna scenografię z sofą uwięzioną na środku stawu oraz muzyczne tło w postaci wyrafinowanych dźwięków klawesynu. Całość uzupełniała jeszcze trochę przesadna symbolika, która - sądząc po minach widzów już po spektaklu - stwarzała trudności w jego odbiorze.

Dziś podczas festiwalu obejrzymy ósmą z jedenastu sztuk walczących o Grand Prix - „Jak być kochaną” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej i w wykonaniu zespołu Bałtyckiego Teatru Dramatycznego z Koszalina.

Reżyserka przedstawienia, która dała się poznać pod koniec poprzedniego sezonu bydgoskiej publiczności sztuką „Źle ma się kraj” tym razem sięgnęła po tekst traktujący o oskarżonej o kolaborację w czasie wojny aktorce występującej w radiowej audycji.

Tego samego dnia w Domu Leona Wyczółkowskiego na Wyspie Młyńskiej odbędzie się nagranie słuchowiska radiowego „Wyczółkowski wychodzi z obrazu” w reż. Pawła Łysaka.

- Będzie to rzecz o relacji między wolnością artysty, a ekonomią - tłumaczy autor przedstawienia Paweł Sztarbowski.

Relacji na żywo z nagrania dziś, o godz. 21, w Radiu PiK - 100,1 FM.

Zobacz też:


Wielka Wioślarska o Puchar Brdy

Handlowa Dworcowa w Bydgoszczy

Festiwal Prapremier 2012 trwa

Szlachetna Paczka szuka wolontariuszy
Dołącz do MMBydgoszcz.pli napisz artykuł! Poinformuj nas, co się dzieje w mieście. Pochwal się swoimi zdjęciami, komentuj wpisy i załóż własnego bloga!
» dodaj artykuł
» dodaj zdjęcia
» dodaj wydarzenie
» dodaj wpis do bloga
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto