Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I. Lubostroń i Łabiszyn

Artur Sobiecki
Artur Sobiecki
Wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko, żeby znaleźć się w bardzo interesujących miejscach i móc podziwiać prawdziwe perełki architektoniczne, historyczne i przyrodnicze.

Przy okazji można również aktywnie wypocząć i spędzić czas na łonie przyrody.


Rzeka Noteć wypływa z jeziora Gopło i płynie leniwie wśród jezior i miejscowości pałuckich. Cały jej górny bieg został w drugiej połowie XIX wieku skanalizowany i udrożniony dla żeglugi śródlądowej na wniosek właścicieli okolicznych majątków. Został utworzony Kanał Górnonotecki, który łączy się z Kanałem Bydgoskim. Pomiędzy Barcinem, a Kanałem Bydgoskim zbudowano w XIX wieku 7 stopni wodnych, każdy z nich składa się z jazu spiętrzającego wodę, śluzy dla barek śródlądowych o wymiarach 45 x 5 m (czyli takich samych jak na starym kanale w Bydgoszczy) i przepławki dla ryb. Wszystkie te stopnie wodne funkcjonują do dzisiaj. Jeszcze w latach 80. XX wieku pływały tam barki Żeglugi Bydgoskiej i woziły kamień wapienny z kamieniołomu w Wojdalu koło Barcina do Bydgoszczy. W przeszłości jednak z pewnością wożono tą drogą inne towary i to na dużą skalę. Przecież tacy dobrzy gospodarze jak Prusacy nie sfinansowaliby tych niesłychanie kosztownych stopni wodnych bez ekonomicznego uzasadnienia.

Obecnie nie ma już w Polsce barek, które mieściłyby się w te małe śluzy. Kanał Górnonotecki wykorzystywany jest tylko przez turystów. W pobliżu tej drogi wodnej pomiędzy Barcinem i Łabiszynem usytuowany jest zbudowany w XVIII wieku pałac w Lubostroniu, siedziba rodziny Skórzewskich, właścicieli ziemskich, którzy starali się zachować polskość Pałuk. Po II wojnie światowej pałac stał się własnością Funduszu Wczasów Pracowniczych, dzięki czemu uniknął poważnej dewastacji i dzisiaj można go podziwiać jako swego rodzaju perełkę architektoniczną.

Dalej przy tej trasie położone jest miasteczko Łabiszyn, w którym żyje wprawdzie niecałe 5 tysięcy mieszkańców, ale podobnie jak w Bydgoszczy jest w nim wyspa młyńska, na której niedawno archeolodzy odkryli fundamenty średniowiecznego zamku. Jest także w Łabiszynie kościół św. Mikołaja wzniesiony w XVI w. jako zbór kalwiński, a także olbrzymi dąb zasadzony według legendy przez króla Jagiełłę.

Za śluzą w Łabiszynie Górna Noteć skanalizowana płynie poprzez kolejne stopnie wodne w Antoniewie, Frydrychowie i Dębinku, a później się rozdziela. Noteć skanalizowana, którą pływały kiedyś barki, płynie dalej przez drugi stopień w Dębinku, stopień w Łochowie i w Lisim Ogonie do Kanału Bydgoskiego. Notecka woda jest bardzo potrzebna, bez niej Kanał Bydgoski by wysechł, ale nie zawsze tak było. Zanim został zbudowany Kanał cała woda Noteci płynęła jednym korytem, wijącym się do Nakła na zachód od dzisiejszego Kanału Górnonoteckiego. Dzisiaj za stopniem wodnym w Dębinku oddziela się stara Noteć nazywana Rynarzewską, jest ona płytka i na niektórych odcinkach przypomina rów melioracyjny. Mogą po niej pływać jedynie kajaki…

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz też:

 


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


 

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto