Nasza Loteria

Tak wygląda Puszcza Bydgoska. Malowniczy i tajemniczy teren w zachodniej części puszczy

Katarzyna Zimna
Katarzyna Zimna
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Na kładce przebiegającej prze samo serce leśnej ścieżki Białe Błota - przez bagienko
Na kładce przebiegającej prze samo serce leśnej ścieżki Białe Błota - przez bagienko Marek Weckwerth
Drewniane pomosty nad bagnami i małymi ciekami, tablice poglądowe jak należy chronić las i jego mieszkańców – to najbardziej charakterystyczne elementy leśnej ścieżki edukacyjnej Białe Błota.

To jedna z lepiej zagospodarowanych takich ścieżek w regionie, dostosowana do potrzeb turystów pieszych, rowerzystów, a nawet osób na wózkach inwalidzkich. Tablice informacyjne na 13 przystankach rozstawiono na całej 5-kilometrowej długości, a czas pieszego przejścia szacuje się na 5 godzin.

Południowa część ścieżki opiera się o zielony szlak turystyczny im. Wojciecha Rzeźniackiego łączący Bydgoszcz (pętla autobusowa na osiedlu Błonie) z Turem nad Starą Notecią Rynarzewską. Szlak przebiega przez lasy zachodniej części Puszczy Bydgoskiej, a także przez miejscowości Murowaniec i Zamość.

Przez tutejsze lasy i łąki przepływa Struga Młyńska, by od chwili oddania do użytku w roku 1774 Kanału Bydgoskiego, znaleźć w nim ujście (wcześniej łączyła się z Fliskiem i uchodziła do Brdy. Struga rodzi się z kilku źródeł w obniżeniu terenu na łąkach w okolicach podbydgoskiej wsi Białe Błota, by potem małymi ciekami zasilać oczka wodne i ostatecznie połączyć się jeden rów odpływowy w kierunku bydgoskiego osiedla Prądy i Kanału Bydgoskiego.
Jak informują leśnicy – wody tej rzeczki upodobały sobie liczne ptaki, płazy, gazy, owady, a także zwierzyna leśna.

W leśnej gęstwinie znajduje się bagienko, przez którego skraj poprowadzono długą drewnianą kładkę. To najciekawszy fragment leśnej ścieżki w Nadleśnictwie Bydgoszczy, który w skali całej Puszczy Bydgoskiej można porównać tylko z atrakcjami ścieżki do źródlisk Ruda w okolicach Solca Kujawskiego.

Śródleśne bagienko stanowi w przyrodzie zbiornik wodny i naturalny filtr, oprawia wilgotność całej okolicy, a przede wszystkim stwarza dogodne warunki dla życia wielu gatunków wodolubnych roślin i zwierząt. Można tu spotkać m.in. żółwie błotne, zaskrońce, traszki, kumaki i żaby. Rosną tu trzcina i pałka wodna, rosiczka, żurawina błotna, wełnianka pochwowata i wiele innych.

Przed wiekami wody było tu znacznie więcej, a jej sercem było rozległe bagnisko Krępa. Wymienił je w swych planach z lat 60. XVIII wieku Franciszek Florian Czaki, inżynier i kartograf Stanisława Augusta, kapitan artylerii. Nie w byle jakich planach, bo dotyczących budowy Kanału Bydgoskiego, który Czaki zamierzał poprowadzić od Noteci w pobliżu wsi Ciele aż w bagnisko Krępa, a stąd ku Bydgoszczy, między zamkiem, a miastem - do rzeki Brdy.

Bagnisko miało więc uzupełniać zasoby wodne w kanale. Nic z tego nie wyszło i ostatecznie to pruscy inżynierowie po aneksji zachodnich ziem Rzeczypospolitej w roku 1772 (pierwszy rozbiór Polski) zbudowali według własnego planu i w innym miejscu drogę wodną łączącą Noteć z Brdą, a poprzez te rzeki także zachód ze wschodem Europy.

Bagniskiem Krępa zainteresowali za to już w pierwszych dekadach XVIII wieku sprowadzani na te tereny przez władze Bydgoszczy imigranci religijni z Niderlandów i Fryzji, nazywani przez Polaków Olędrami. Ci doskonale znali się na rzeczy - na osuszaniu i zagospodarowywaniu podmokłych terenów. Co też uczynili, a ich dzieło kontynuowali już podczas zaborów niemieccy osadnicy. Zostały po nich – a ludzie nadal na nich gospodarują – rozległe i malownicze łąki.

* Autor poznał te atrakcje podczas kilku indywidualnych wyjazdów rowerowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto