Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego.
Autorzy Indeksu Zdrowych Miast - badacze ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej we współpracy z Grupą LUX MED - zdefiniowali, które czynniki wpływają na kondycję zdrowotną mieszkańców polskich miast.
W obszarze Zdrowie analizie poddano ponad 2,5 tys. programów polityki zdrowotnej i działań w ramach NFZ, które pogrupowano na ponad 20 kategorii tematycznych. Aby opracować ranking, wybrano dwa czynniki - liczbę programów i działań prozdrowotnych realizowanych przez poszczególnie miasta oraz ich średni koszt realizacji w przeliczeniu na mieszkańca.
W rankingu głównym sklasyfikowano 66 polskich miast, posiadających status miast na prawach powiatu.
- Tworząc Indeks Zdrowych Miast, zadaliśmy sobie wiele pytań: co oznacza termin zdrowe miasto, jakie są główne obszary, w których miasta mogą i podejmują działania, aby poprawić jakość życia, a zarazem zdrowie mieszkańców. Te analizy pozwoliły nam ocenić, które miasta w Polsce oferują mieszkańcom najszerszy dostęp do programów zdrowotnych - mówi dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, Prorektor ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.