Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inkunabuły odzyskały blask

Redakcja
Pięć cennych starodruków po konserwacji wróciło do Biblioteki ...
Pięć cennych starodruków po konserwacji wróciło do Biblioteki ... Jolanta Zielazna
Pięć cennych starodruków po konserwacji wróciło do Biblioteki Bernardynów.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna pokazuje je w sali Królewskiej.

Cztery z nich to inkunabuły - Czyli dzieła wydane w okresie od wynalezienia druku do 1500 roku - wyjaśnia Joanna Matyasik, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych.

Są tu m.in. dwa tomy Biblii opracowanej przez Nicolausa de Lyra (wydane w Norymberdze w 1489 roku) oraz piętnastowieczny słownik medycyny naturalnej "Hortus Sanitatis". Nie należy on do zbiorów Bernardyny.


"Hortus sanitatis"
wydany został w Moguncji w 1491 roku przez Jacoba Meydenbacha. Weile w nim rycin, monogramy wykonano ręcznie czerwoną farbę, są odręczne notaki, pieczątki.  To podnosi wartość  książki.

Biblioteka Bernardynów - to niewielki już fragment zbioru ocalałego z zasobów zakonu, który do Bydgoszczy sprowadził się w w 1480 roku. Przez ponad 350 lat zgromadził wyjątkowy księgozbiór. Czasy pruskie mocno go przetrzebiły, wiele książek przechowywanych było w byle jakich warunkach, zupełnie nie doceniano jego wartości. Do dziś zachowały się 1374 egzemplarze, przeważnie XVI- i XVII-wieczne.

Przekazane do konserwacji książki były zniszczone przez grzyby (co zagraża także innym drukom stojącym na półkach), widać, że karmiły się nimi owady. Kartki poplamione, pofalowane, często z wyszarpanymi brzegami. Drewniane okładki oprawione w skórę były zniszczone, często zostały z niej tylko strzępy, a niektóre kartki istniały we fragmentach.

Po konserwacji tomy cieszą oko odrestaurowanymi okładkami, na których zachowano fragmenty starej skóry, odtworzonymi metalowymi zapinkami, pięknym czytelnym drukiem, odręcznymi zapiskami na marginesach. Najważniejsze - nie zagrażają im już agresywne grzyby niszczące papier.  Dzięki specjalnej technice  udaje się  połączyć  podarte fragmenty papieru w jedna kartkę.     Stare księgi są cenne nie tylko ze względu na swój wiek. - Obydwa tomy Biblii stoją na bardzo wysokim poziomie techniki drukarskiej - podkreśla uwagę Joanna Matyasik. - Zwracają uwagę drzeworyty, czytelny tekst.

W XVI-wiecznym dziele Wanna Paulusa podczas prac odkryto, że jako wyklejki użyto rękopisu, a strona tytułowa (pokazujemy ja na zdjęciu) była nietypowa, bo czarno-
czerwona.

Konserwację starodruków sfinansowało ministerstwo kultury. Wcześniej, w roku 2012 i 2013 udało się stamtąd uzyskać pieniądze na uratowanie 2 egzemplarzy.  W tym roku biblioteka napisała wniosek o przyznanie środków na konserwację sześciu kolejnych tomów.

Jolanta Zielazna

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto