Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak mądrze segregować śmieci

Marta Pieszczyńska
Marta Pieszczyńska
Jak się okazuje, samo wrzucanie śmieci do kolorowych pojemników na odpady może nie wystarczyć - by naprawdę pomogło, a nie zaszkodziło, trzeba robić to świadomie!

Żółty, niebieski i zielony - takich kolorów są kontenery ustawione w pobliżu naszych domów. Cóż więc trudnego w segregacji? Plastik do pojemnika żółtego, szkło do zielonego, a papier do niebieskiego. Ale co zrobić z opakowaniem po margarynie lub jogurcie? Okazuje się, że, wbrew pozorom, nie powinniśmy ich wyrzucać do kontenera na opakowania z tworzyw sztucznych. Powód? - Mają inną strukturę plastiku - odpowiada Bożena Pawlak, rzeczniczka prasowa Remondis.

Z kolei do tak zwanych dzwonów na szkło nie należy wrzucać luster, szklanek czy nawet szyb okiennych! - Do zielonych pojemników powinniśmy odnosić jedynie szklane butelki oraz słoiki, rzecz jasna bez nakrętek - wyjaśnia dalej Bożena Pawlak. - Jeżeli dorzucimy tam na przykład kieliszki lub szklanki, pracownicy sortowni będą musieli je oddzielić od reszty, ponieważ to szkło ma zupełnie inną temperaturę topnienia.

Tak samo jest w przypadku papieru. Do niebieskiego pojeminka nie należy wrzucać zatłuszczonych kartonów oraz foliowanych katalogów, które nie nadają się do recyklingu.

Co więc robić z takimi odpadami? - Zdecydowanie lepiej jest ich nie segregować, lecz po prostu wyrzucać z pozostałymi śmieciami - doradza Bożena Pawlak. - W ten sposób nie spowolnimy pracy na sortowni, a i posegregowane przez nas produkty nie ulegną zanieczyszczeniu na przykład tłuszczem znajdującym się na kartonie po pizzy.

Dotyczy to także popularnych w ostatnim czasie foliowych toreb zarówno bio, jak i degradowanych. - Nie wyrzucajmy ich do dzwonów - apeluje rzeczniczka. - Torby biodegradowalne możemy wykorzystać do pakowania śmieci. Znacznie lepiej nadają się do tego od plastikowych worków.

Jeśli natomiast chodzi o foliówki degradowane: - Tych też nie warto odnosić do kontenerów - radzi Bożena Pawlak. - Przypominam - w pojemniku na tworzywa sztuczne powinny się znajdować jedynie opakowania z tak zwanego czystego plastiku.

A zyski z prawidłowej segregacji są naprawdę duże. Wystarczy przyjrzeć się choćby systemowi gospodarki papierem. Decyzja mieszkańca, który ma do wyboru kosz na śmieci albo kontener jest bardzo ważna. Jeśli wyrzuci gazetę lub tekturę do śmietnika, papier ten trafi prosto na składowisko. Ono z kolei emituje dwutlenek węgla oraz metan, zanieczyszcza glebę oraz wody podziemne i oczywiście zajmuje powierzchnię ziemi. Mało tego, stale się powiększa. Nawet przez niepozorną gazetę lub książkę.

Jeżeli jednak mieszkaniec wybierze dzwon przeznaczony na papier, może mieć pewność, że całość zostanie przeznaczona do recyklingu, a następnie wróci do przemysłu papierniczego.

Dla zobrazowania - tona odpowiednio posegregowanego papieru pozwala uchronić przed wycinką aż 17 drzew. - Tak samo jest w przypadku innych surowców wtórnych - wskazuje Bożena Pawlak.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto