Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Wielki nada miastu prawa miejskie

Marta Czarnecka
Marta Czarnecka
Zobacz inscenizację historyczną nadania Bydgoszczy praw miejskich. Rycerze z "Kompanii Janusza Brzozogłowego" zapraszają w niedzielę o godz. 14.00 pod pomnik Kazimierza Wielkiego na Wełnianym Rynku.

Oto fragment tekstu, który usłyszymy dziś, podczas inscenizacji przygotowanej z inicjatywy Rycerzy z Kompanii Janusza Brzozogłowego - Koła Naukowego Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Gospodarki, wspólnie z Bractwem Rycerskim Kasztelanii Bydgoskiej, Hufcem Kasztelanii Czerskiej oraz Bractwem Rycerskim Ziemi Kujawskiej.

"Rzecz owa działa się ponad 6 wieków temu, kiedy to ziemie te zewsząd otoczone były gęsta puszczą, Brda dziką rzeką ci jeszcze była, a od kilku lat panował pokój z groźnym Państwem Krzyżackim. Wcześniej szczęk oręża i jęki konających często słyszano na tej ziemi. Za króla Władysława Łokietka bogobojni mnichowie, odziani w białe płaszcze z czarnym krzyżem, zdobyli po bohaterskiej obronie polskich rycerzy gród bydgoski. Jego obrońców w pień wycięto, paląc równocześnie starą piastowską warownię oraz przyległą doń niewielką osadę, zamieszkałą przez kupców i rzemieślników. Z ziemią zrównano również potężny gród w pobliskim Wyszogrodzie, u ujścia Brdy do Wisły leżący. Odchodząc tedy z grodu Bydgosta, zostawili Krzyżacy po sobie jeno zgliszcza i groby. Taki też smutny obraz niegdyś kwitnącej osady obaczył król Kazimierz Wielki, który po ojcu swym Władysławie objął berło Królestwa Polskiego. Choć pokój zawarto, to niebezpieczeństwo dalej groziło od strony pobliskiej granicy z państwem zakonnym. Groźne były w szczególności potężne krzyżackie warownie w Toruniu, Świeciu i Nowym Jasińcu.

Chcąc zabezpieczyć tedy północne krańce swego królestwa, król Kazimierz rozpoczął budowę zamku, który stanął w miejscu dawnego grodu Bydgosta.
Po kilku latach budowy w miejscu tym stanęła wspaniała murowana warownia, której nie powstydziliby się najwięksi książęta i królowie Europy.

Wiosną Roku Pańskiego 1346, król Kazimierz Wielki odbywał wizytację po Wielkopolsce i Kujawach. Przebywając w swoim rodowym gnieździe - Brześciu Kujawskim, 19 kwietnia 1346 roku wydał on akt lokacyjny dla Bydgoszczy."


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto