Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko-Pomorskie. Najbardziej okazałe budowle z muru pruskiego. Mamy przykłady z Bydgoszczy, Torunia, Inowrocławia

Joanna Gólczyńska
Joanna Gólczyńska
Na Kujawach i Pomorzu zachowało się wiele zabytkowych budowli wykonanych w technologii muru pruskiego. Przykłady wyjątkowe kamienic, hoteli i dawnych spichlerzy można spotkać między innymi w Bydgoszczy, Toruniu czy Inowrocławiu. Sprawdź, jak wyglądają. Szczegóły w naszej galerii.
Na Kujawach i Pomorzu zachowało się wiele zabytkowych budowli wykonanych w technologii muru pruskiego. Przykłady wyjątkowe kamienic, hoteli i dawnych spichlerzy można spotkać między innymi w Bydgoszczy, Toruniu czy Inowrocławiu. Sprawdź, jak wyglądają. Szczegóły w naszej galerii. Krzysztof Golik
Na Kujawach i Pomorzu zachowało się wiele zabytkowych budowli wykonanych w technologii muru pruskiego. Przykłady wyjątkowe kamienic, hoteli i dawnych spichlerzy można spotkać między innymi w Bydgoszczy, Toruniu czy Inowrocławiu. Sprawdź, jak wyglądają.

Mur pruski to rodzaj ściany szkieletowej wypełnionej murem z cegły. Jego konstrukcja z drewna jest bardzo okazała i w dzisiejszych czasach bywa traktowana jako element dekoracyjny. Ten typ budowy rozpowszechnił się w XIX wieku na terenach należących do Prus - i stąd wywodzi się jego nazwa. Można go spotkać w zamkach, kamienicach, spichlerzach, kościołach. W Polsce najwięcej takich budowli znajdziemy na Śląsku, Kaszubach, Warmii i Mazurach, a także na Kujawach i Pomorzu.

Najbardziej okazałe budowle z muru pruskiego na Kujawach i Pomorzu

Oto wyjątkowe zabytki wykonane w technologii muru pruskiego, które znajdziemy na Kujawach i Pomorzu. Mamy przykłady z Bydgoszczy, Torunia czy Inowrocławia - szczegóły w galerii:

Mur pruski różni się od innych ścian zewnętrznych tym, że funkcję wytrzymałościową spełnia konstrukcja szkieletowa.

Budowana jest z drewna, a różne materiały budowlane wypełniają jego przestrzenie międzybelkowe. Początkowo dominowała glina zmieszana z sieczką, która lepiej przewodziła ciepło. W późniejszych latach stosowano trzcinę, gruz kamień i cegłę.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto