Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kujawsko- Pomorskie. Nie musisz jechać na południe Polski, bo góry są także w okolicach Bydgoszczy

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Diabelce to nazwa gór wznoszących się tuż za północnymi granicami Świecia nad Wisłą. W tym miejscu Wysoczyzna Świecka opada stromo ku rzece i z klifów ześlizgują się setki tysięcy ton piasku. Najwyższym punktem jest Czarcia Kazalnica (92 m.n.p.m.). Według legendy upodobał ją sobie diabeł nękający tutejszych mieszkańców. Stoki Diabelców były wykorzystywane w XVII i XVIII w. przez bernardynów ze Świecia do uprawy chmielu i winorośli. Chmiel rośnie tu dziko do dziś
Diabelce to nazwa gór wznoszących się tuż za północnymi granicami Świecia nad Wisłą. W tym miejscu Wysoczyzna Świecka opada stromo ku rzece i z klifów ześlizgują się setki tysięcy ton piasku. Najwyższym punktem jest Czarcia Kazalnica (92 m.n.p.m.). Według legendy upodobał ją sobie diabeł nękający tutejszych mieszkańców. Stoki Diabelców były wykorzystywane w XVII i XVIII w. przez bernardynów ze Świecia do uprawy chmielu i winorośli. Chmiel rośnie tu dziko do dziś Marek Weckwerth
Ten kto na co dzień nie uprawia turystyki pieszej może się zdziwić, że w naszym regionie są góry. Ależ są - wystarczy spojrzeć na mapę. Tyle, że daleko im do znanych z południa Polski - nasze nie sięgają wyżej niż 206 metrów ponad poziom morza. Mimo to warto je poznać.

Fakt, że wyróżniają się na tle nizinnego krajobrazu, nadał im określenie gór i można je znaleźć na Krajnie, Pałukach, Kujawach, na Pojezierzu Dobrzyńskim.

Miejsca niezwykłe. Widok na Jezioro Charzykowskie Mimo niewielkich wysokości góry na Kujawach i Pomorzu tworzą całe masywy, a czasem są samotnymi wyniosłościami widzianymi ze sporej odległości.

To też może Cię zainteresować

Góry w Kujawsko-Pomorskiem. Skąd się wzięły?

A skąd w ogóle się wzięły? Nie dzięki ruchom górotwórczym (skorupy ziemskiej), które ukształtowały Karpaty czy Sudety, a działaniu skandynawskiego lądolodu, który pchał przed swym czołem ogromne masy ziemi. Zwykle więc są to tzw. moreny czołowe.

Niższe ale bardzo długie pagóry zwane ozami powstały na skutek osadzania piasków i żwirów przez wody płynące pod lądolodem.

Niskie owalne wzgórza przypominające wydłużone bochenki chleba i występujące regularnie na danym obszarze nazywa się drumlinami. Największe pola drumlinów znajdują się w naszym regionie – na Pojezierzu Dobrzyńskim w okolicach Zbójna. To około 500 takich tworów geologicznych, które ujęto w Obszar Chronionego Krajobrazu Drumliny Zbójeńskie.

Zrobiły też wiatry

Inny charakter - nie polodowcowy - mają góry w Puszczy Bydgoskiej. To ogromne wydmy śródlądowe ukształtowane przez zachodnie wiatry, po tym jak z tego terenu ustąpiła pra-Wisła.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto