Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lasy społeczne powstaną pod Bydgoszczą i nie tylko. Jakie zasady będą w nich obowiązywać?

OPRAC.:
Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Takie widoki w podbydgoskich lasach mają wkrótce być smutnym wspomnieniem
Takie widoki w podbydgoskich lasach mają wkrótce być smutnym wspomnieniem Sławomir Kowalski
Na takie wiadomości czekali mieszkańcy miast i miasteczek. W końcu lasy wokół miejscowości nie będą traktowane jak zwykłe lasy o znaczeniu gospodarczym. Cieszyć się powinni również leśnicy.

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 22

od 16 lat

Niewiele jest spraw tak antagonizujących mieszkańców i leśników, jak wycinka lasów w najbliższej okolicy miasta. Dla mieszkańców to tereny rekreacji, wypoczynku, zielona płuca dla osiedli. Dla leśników - las jak każdy inny, podlegający prawom gospodarki, a więc i włączony do planów zagospodarowania obejmujących wycinkę. Gdy do niej dochodzi, na głowy leśników spadają gromy, a wizerunek Lasów Państwowych cierpi. Wkrótce ma się to zmienić, ku - jak się wydaje - zadowoleniu obu stron. Bo to obie strony będą dbały o lasy podmiejskie i obie strony, w ramach społecznych konsultacji, będą nadawać im nowe funkcje. Lasy społeczne powstać mają wokół miast, miasteczek, wsi i miejscowości wypoczynkowych.

O zmianach poinformował Edward Siarka, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa.

- Lasy Państwowe odchodzą od takiego gospodarowania lasami podmiejskimi, jak choćby zręby zupełne w obszarach podmiejskich - zapowiedział pełnomocnik i poinformował, że nowe zasady znajdą się w specjalnym rozporządzeniu o tworzeniu lasów społecznych.

Obszary lasów o zwiększonej funkcji społecznej wyznaczą nadleśnictwa. Jednak już na etapie tworzenia planu urządzenia lasu mogą powstawać tzw. zespoły lokalnej współpracy, które ustalą obszar i zasięgi takiego lasu. Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych przekazała, że celowo nie mówimy o lasach „miejskich” czy „podmiejskich”, gdzie koncentrują się społeczne oczekiwania. Niekiedy chodzi również o intensywnie odwiedzane lasy na wsi czy w okolicach wypoczynkowych i uzdrowiskowych.

- W praktyce będzie to polegać na wyznaczaniu obszarów szczególnie chętnie odwiedzanych przez społeczeństwo, a następnie stosowanie przede wszystkim takich zabiegów gospodarczych w tych lasach, które pozwolą poprawić ich stan zdrowotny i zróżnicować strukturę drzewostanu. Z czasem pojawi się tam dodatkowa infrastruktura turystyczna, ale nie zapomnimy o bezpieczeństwie, które jest priorytetem - wyjaśnia w mediach społecznościowych Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu.

- Nasz plan urządzenia lasu na najbliższe 10 lat już przyjęliśmy. Jednak zawarliśmy w nim większość wskazówek, które niedawno ogłosiła GDLP. Myślę, że nowe zasady pomogą zmienić społeczne postrzeganie Lasów Państwowych. Dla niektórych staliśmy się firmą, która dostarcza na rynek deski, a to nieprawda - uważa Przemysław Jurek, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Bydgoszcz. - Zapewne pogłębimy współpracę z organizacjami społecznymi, choć już od dawna konsultujemy z nimi pewne rozwiązania i wsłuchujemy się w ich potrzeby. Stąd w naszych lasach pojawiły się chociażby ścieżki do jazdy konnej, trasy dla rowerów, miejsca wypoczynku czy ławeczki. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że las podmiejski nadal będzie lasem gospodarczym, w którym dopuszczalne będą cięcia. Nie będzie na pewno zrębów zupełnych - zapewnia nadleśniczy.

Nowe zasady obowiązujące w lasach społecznych

  • ograniczenie stosowania zrębów zupełnych i preferowanie rębni złożonych (długotrwała przemiana pokoleń, nieskutkująca jednorazowym odsłanianiem powierzchni)
  • zabiegi gospodarcze nakierowane na poprawę stanu zdrowotnego i zróżnicowanie struktury
  • nacisk na odnowienia naturalne
  • terminy wykonywania prac w okresie minimalnego ruchu rekreacyjnego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto