MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ławnik poszukiwany

piet
W Bydgoszczy ruszyły wybory na ławników, którzy od stycznia przyszłego roku zasiądą w sędziowskich ławach. Jak dotąd zainteresowanych tą profesją jest niewielu.

W Bydgoszczy ruszyły wybory na ławników, którzy od stycznia przyszłego roku zasiądą w sędziowskich ławach. Jak dotąd zainteresowanych tą profesją jest niewielu. Poza tym warunki jakie musi spełnić kandydat na ławnika, dla niektórych mogą okazać się nie do spełnienia. Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych kandydatów tylko ośmiu spełnia podstawowe wymogi.

W bydgoskim Sądzie Okręgowym oraz jemu podległych pracuje 1419 ławników. Z końcem tego roku kończy się ich kadencja. Ma ich zastąpić 1140 nowych ławników.

Prezydent Bydgoszczy powołał specjalny zespół do spraw techniczno-organizacyjnego przygotowania wyborów. Gremium to ma za zadanie sprawdzić czy osoby, które zgłoszą swoje kandydatury nadają się na ławników.

- Jak na razie zgłosiło się około czterdziestu osób. Spośród tej grupy niecała dziesiątka przeszła przez wstępne kwalifikacje. Ich dane przesłaliśmy do sądu celem sprawdzenia pod względem karalności - poinformował Wiesław Zawistowski, przewodniczący zespołu.

Jak sprawdziliśmy gros osób, które złożyły swoje kandydatury to osoby przebywające na zasiłkach przedemerytalnych. Dla niektórych z nich bycie ławnikiem to między innymi dodatkowy dochód. Za każdy dzień pracy w sądzie otrzymają oni niecałe 42 złote (osoby, które nie są nigdzie zatrudnione).
Jakie trzeba zatem spełnić warunki, aby znaleźć się na liście kandydatów? Mieć polskie obywatelstwo i korzystać w pełni z praw cywilnych i obywatelskich, ukończone 30 lat (ale nieprzekroczone 65), mieszkać lub pracować w miejscu kandydowania co najmniej od roku. Ale nie tylko...

- To musi być dobry człowiek, jednocześnie o wysokim morale, niepobłażliwy, ale i nie żądny odwetu. To musi być osoba potrafiąca słuchać, zadawać pytania oraz umiejąca pomóc sędziemu w osądzie - mówi Danuta Flinik, wiceprezes Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

O ubieganie się statusu ławnika nie mają co marzyć osoby zatrudnione w sądzie lub prokuraturze, policjanci, strażnicy miejscy, adwokaci, radcowie prawni, duchowni, żołnierze oraz funkcjonariusze służby więziennej.

Wszystkie zgłoszone kandydatury, które spełniają wymogi poddane zostaną pod głosowania rad miast i gmin, w jakich mieszczą się sądy. O ostatecznych składach zdecydują już sądy.

Jaką rolę pełni w składzie orzekającym ławnik? To osoba zasiadająca w składach sędziowskich reprezentująca społeczeństwo, tzw. głos społeczeństwa. Ławnik na równi z sędzią bierze udział w rozprawach i może bez żadnych ograniczeń zadawać pytania oskarżonym, świadkom czy innym stronom procesów. Ponadto bierze również udział w naradach i głosowaniu składu sędziowskiego.
Według szacunków w Polsce od nowego roku w sędziowskich ławach ma zasiąść ponad 40 tysięcy ławników. Nabór potrwa do końca października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto