Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liberatura będzie się promować. Już niedługo spotkania i koncerty

Joanna Pluta
Tak wygląda „Linia nr 8” - wspólny projekt bydgoskiego 3Moonboys i islandzkiego Panos From Komodo
Tak wygląda „Linia nr 8” - wspólny projekt bydgoskiego 3Moonboys i islandzkiego Panos From Komodo nadesłane
Już w tę sobotę czeka nas niezwykłe spotkanie z liberaturą. Co to takiego? Wyjaśnią uczestnicy międzynarodowego projektu.

W maju tego roku pisaliśmy o wyjątkowym międzynarodowym projekcie Brumba, który w Polsce, w Norwegii i na Islandii miał wypromować liberaturę. Liberaturę, czyli rodzaj literatury, która z czułością traktuje zarówno tekst, jak i jego fizyczną postać. Wydawnictwa liberackie, uwolnione od konwencji kodeksu, mogą opowiadać historie przy pomocy słów, krojów pisma, przestrzeni, tworzywa, kształtu, struktury dzieła, kolorów i rozmiarów czcionki, zintegrowanych z tekstem rysunków, fotografii - wszystkich tych elementów, które składają się na ciało książki.

Teraz przyszedł czas, by zaprezentować efekty tego projektu. Między majem a wrześniem zarówno w Bydgoszczy, jak i na Islandii i w Norwegii trwały warsztaty, koncerty i spotkania. Polska sztuka liberacka wzbogaciła się o trzy nowe dzieła, które zrealizowali polscy artyści we współpracy z twórcami zagranicy. Autorami dzieł są Monika Aleksandrowicz z Wrocławia, zespół 3Moonboys z Bydgoszczy razem z Panos From Komodo z Islandii i Agata Borowa z Warszawy. Dzieła dotykają trzech warstw słownej, muzycznej, wizualnej i dotykowej.

- Książka Moniki Aleksandrowicz „Semiografia” zbudowana na bazie złotych proporcji i liczbie Phi jest ukłonem w kierunku tradycji projektowania książek w ogóle - mówią współorganizatorzy projektu z fundacji Vlepvnet.

Już jutro o godz. 18 na strychu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej rozpocznie się spotkanie z Moniką Aleksandrowicz, która opowie o swoich inspiracjach i pracy nad dziełem. Książkę promowała już w tym miesiącu w Reykjaviku i w Oslo.

„Uzajo” Agaty Borowej powstało w wyniku warsztatów, jakie artystka zorganizowała przy granicy z Czechami, Słowacją i Białorusią, a także w Norwegii i Islandii, podczas których poznawała lokalne języki. Ich uczestnicy wybierali wyrazy, których miała nauczyć się artystka. Warsztaty były podzielone na dwie części - spotkania z lokalną społecznością, które trwały kilka godzin oraz wspólne drukowanie książek metodą sitodruku, które pełnią rolę słowników. Każda książka zawiera od 20 do 40 słów.

Projekt 3Moonboys i Panos From Komodo „Linia nr 8” łączy natomiast treść pisaną i muzyczną, czyli płytę z utworami muzycznymi i książkę. - Zespoły zaprosiły czytelnika na przejażdżkę tramwajem. Na trasie czeka go wiele niespodzianek, do których kluczem są płyta umieszczona w środku blaszanego pudełka, opowiadanie będące fragmentem i całością jednocześnie, oraz wizualne i dotykalne walory wydawnictwa. Autorem konceptu i części tekstowej jest Marcin Karnowski - słyszymy.

Koncert 3Moonboysów w Bydgoszczy już 27 listopada. Więcej informacji wkrótce.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto