Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lody przełamane

Michał Świerczyński
Michał Świerczyński
Wraz z nadejściem wiosny, poznaliśmy laureatów statuetek Lodołamaczy. Otrzymują je ci, którzy promują zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

W dniu wczorajszym tj. 28.04.2008 r. w Galerii Miejskiej BWA rozdano statuetki Lodołamaczy 2008.O ten tytuł walczyło kilkudziesięciu pracodawców w 5 kategoriach:

- zakład pracy chronionej,
- otwarty rynek pracy,
- pracodawca nie przedsiębiorca,
- przedsiębiorca osoba niepełnosprawna,
- zakład aktywności zawodowej.

Kilka minut po godzinie 13.00 w Galerii Miejskiej BWA ucichły głosy zgromadzonych ludzi, wszyscy z niecierpliwością czekali na wyniki. Wiedzieli, że już są zwycięzcami, bo satysfakcja z zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, z zatrudnienia pracownika lojalnego i fachowego już czyni ich zwycięzcami. A dodatkowe wyróżnienia, nobilitacje pozwalają im upewnić się tylko w słuszności swojego postępowania. Krótką chwilę milczenia przerwał głos Michała Słobodziana, prowadzącego galę podsumowującą regionalny etap konkursu Lodołamacze. Po krótkim przywitaniu i przedstawieniu idei konkursu, oddał głos Przewodniczącemu Rady Wojewódzkiej Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych – Ryszardowi Włodarczykowi. Pan przewodniczący nie omieszkał przywitać gości, laureatów, uczestników oraz tłumnie zgromadzone osoby niepełnosprawne. Wśród zaproszonych gości VIP-ów byli m.in. Dariusz Kurzawa – reprezentujący Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Rafała Bruskiego, Maciej Grześkowiak-zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy, Aleksandra Gierej-z ramienia Kujawsko-Pomorskiego oddziału; PFRON. Nie zabrakło także przedstawicieli z Państwowej Inspekcji Pracy, która reprezentowana była przez Krzysztofa Adamskiego. Natomiast z Urzędu Miasta Bydgoszczy pojawiła się Aleksandra Lubińska-pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych. W zastępstwie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, któremu w dniu wczorajszym udzielano absolutorium, przybyła Maria Dreszer – pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Osób Niepełnosprawnych, dodatkowo Urząd Wojewódzki reprezentowany był przez Aleksandrę Poeplau.

W krótkich wystąpieniach p. Dariusza Kurzawy oraz p. Marii Dreszer, w których podkreślano jak dużą rolę na rynku pracy odgrywają pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne, jak również jednostki działające na rzecz aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, wskazywano też fakt jak wielkie znaczenie ma dla osoby niepełnosprawnej praca. Podkreślano, że można ją traktować na równi z rehabilitacją.

W podziękowaniu za działania w kierunku promocji zatrudnienia osob niepełnosprawnych, na ręce dyr. Kujawsko-Pomorskiego oddziału POPON Magdaleny Słoneckiej, w imieniu Marszałka Województwa Piotra Całbeckiego, p. Maria Dreszer złożyła bukiet róż oraz życzenia zapału w dalszych działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych i pracodawców.

A oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Zakład Pracy Chronionej:
- statuetkę LODOŁAMACZA otrzymała firma Plast-Farb Józefa Głowińskiego,
- srebrny medal przypadł Spółdzielni Inwalidów Branży Metalowej TUCHMET z Tucholi,
- brązowy medal odebrany został przez przedstawiciela Hotelu City z Bydgoszczy.

Otwarty Rynek:
- statuetkę LODOŁAMACZA otrzymała Przychodnia „PRZYJAZNA” Sp. z o.o.,
- srebrny medal trafił do Sanatorium Uzdrowiskowego „Metalowiec 70” w Inowrocławiu,
- brązowy medal trafił na ręce Krystyny Jabłońskiej reprezentującej NZOZ „Wita” z Włocławka.

Pracodawca nie przedsiębiorca:
- statuetka Lodołamacza przypadła Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy,
- drugie miejsce a zarazem srebrny medal przypadł Bibliotece Pedagogicznej z Torunia,
- brązowy medal miał zaszczyt odebrać przedstawiciel Straży Miejskiej w Bydgoszczy.

Przedsiębiorca osoba niepełnosprawna:

- statuetka LODOŁAMACZA trafiła do p. Krystyny Jabłońskiej, która już po raz drugi odbierała wyróżnienie,
- srebrny medal trafił w tym roku dla P. Marka Czukiewskiego z Torunia prowadzącego firmę Angoba,
- trzecie miejsce zajęła Pani Barbara Czwiklińska prowadząca salonik prasowy „Maria i Basia”.

Zakład Aktywności Zawodowej:

- pierwsze miejsce i statuetkę LODOŁAMACZA otrzymał ZAZ z Bydgoszczy,
- drugie miejsce przypadło dla ZAZ-u z Białych Błot.

Jak podkreśliła kapituła, wybór nie był łatwy. Pod uwagę były brane nie tylko aspekty ekonomiczne czy liczba zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Duże znaczenie miało również środowisko pracy osób niepełnosprawnych, możliwość ich rozwoju, jak również pakiety świadczeń zapewniane przez pracodawców.

Jak można było usłyszeć w kuluarowych rozmowach uczestników konkursu, nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej otwarte na problemy osób niepełnosprawnych. Coraz chętniej służymy pomocą, a jako pracownicy-osoby niepełnosprawne są coraz bardziej pożądane, nawet jako wysoko wyspecjalizowani fachowcy. Wśród osób niepełnosprawnych możemy również zaobserwować coraz większą odwagę i chęć podejmowania zatrudnienia, jak również otwierania własnych firm.

Lodołamaczach 2008 pisaliśmy także w artykule: **

Łamią lody nietolerancji.

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto