Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młyny Rothera z rozmachem, ale na grząskim gruncie

Redakcja
Agata Kozicka
Bydgoska perełka, nasza duma, powód do zachwytów i podstawowy cel, do którego prowadzimy gości spoza miasta. Żeby jeszcze te młyny...

Młyny Rothera. - To trudna sprawa - mówi Iwona Loose, specjalista z Wydziału Rozwoju i Strategii Miasta Urzędu Miasta w Bydgoszczy.

Trudna sprawa z tymi młynami

Dlaczego? Bo to wyjątkowy budynek. - Częściowo zbudowany w konstrukcji ryglowo-szkieletowej z dobrze zachowana konstrukcją drewnianą - zaznacza Loose. - Druga sprawa to posadowienie budynku. Właściwie z wszystkimi budynkami na Wyspie Młyńskiej jest podobny problem. Grząski grunt, który wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, wzmocnienia palami.

Jak długimi? - To właśnie dopiero się okaże - informuje nasza rozmówczyni. - Przygotowywane są wszelkie konieczne analizy, na podstawie których będziemy wiedzieli, w jakim stanie jest obiekt, co trzeba będzie zrobić, aby go oddać do użytku, jak zabezpieczyć, jakie technologie zastosować. Na tej podstawie będzie wiadomo, jakie funkcje w tymże budynku zostaną dopuszczone. Takiej kompleksowej ekspertyzy spodziewamy się do końca października.

Ale już od kwietnia przygotowywane są pewne scenariusze dotyczące wykorzystania młynów.

- Mierzymy się z oczekiwaniami bydgoszczan. Szukamy optymalnych rozwiązań.

Bardzo ogólnie mówiąc magistrat myśli o czymś, co będzie promowało miasto. I jakkolwiek banalnie to brzmi, to promocja ma odbywać się w niebanalny sposób.


Moduł 1. - muzeum "Bydgoszcz na wodzie"

- Jednym z projektów jest interaktywna, bardzo nowoczesna wystawa o tym, jak miasto odradzało się, wzrastało, rozwijało dzięki bliskości wody - mówi Loose. - Chcemy pokazać, jak to wyglądało na przestrzeni wieków, od wczesnego osadnictwa, przez mennicę, budowę sieci wodociągowych, kanału. Historia do XIX wieku, a nawet początków XX wieku. Myślimy pokazać, jak nasz rozwój wpasował się w rozwój kraju i Europy, że nie byliśmy zapóźnieni technologicznie.


Moduł 2. - eksperymentarium

Drugim pomysłem jest stworzenie Experymentarium. - Ale nie chcemy powielać instytucji, jaka już działa w Warszawie - Centrum Kopernika, tylko wyspecjalizować się w tematyce dotyczącej wody od najprostszych spraw po zagrożenia ekologiczne z nią związane.  A poza wodą chcemy też zahaczyć o wątki znanych ludzi z naszego regionu Mariana Rejewskiego, Jana Czochralskiego.


Moduł 3. - centrum kreatywności

Będzie i część działalności zahaczająca o biznes. - To regionalne centrum kreatywności. Miejsce, gdzie promowalibyśmy sztukę użytkową dizajn. To byłyby laboratoria, warsztaty, studia dla absolwentów uczelni np. artystycznych, gdzie mogliby prowadzić swoją artystyczną działalność. Chcemy dla nich przygotować takie start-upy, wspomagać ich w ich działaniach, biznesach, żeby tutaj zostawali po studiach i tutaj tworzyli.

Jest jeszcze jeden pomysł. Kosztowny. - Miasto ma chlubne tradycje jeśli chodzi o komiks. Ta dziedzina tutaj odzywa. Gdyby może ktoś chciał zainwestować, to mógłby tu powstać Narodowy Ośrodek Sztuki Filmowej, wytwórnia filmów animowanych... No ale to już może dość odległy pomysł.

Jest za to szansa na salę koncertową lub teatralną z widownią na maksymalnie jakieś 250 osób. To jednak też zależy od zaleceń, które wynikną z ekspertyzy.

Czas - ta dekada, a pieniądze - pół miliarda

Brzmi ciekawie i z rozmachem, ale najwcześniej możemy spodziewać się, że Młyny Rothera dostępne będą dla mieszkańców w 2018 roku. Renowacja obiektu, bowiem, bardzo wstępnie szacowana jest na 3 lata.

Pieniądze na remont i późniejszą działalność miasto chciałoby pozyskać z Unii Europejskiej. - Myślimy tu o perspektywie finansowej 2014-2020, a zatem zakończenie projektu powinno nastąpić w tym terminie - dodaje Loose.

No i kwoty, jakie potrzebne są na ożywienie tego ogromnego i tak trudno posadowionego obiektu, nie są małe.

- Sam remont to bardzo wstępnie 450 mln zł - szacuje urzędniczka. - Kolejne 200 milionów konieczne będzie na część programową.

A co Państwo sądzą o takim wykorzystaniu budynku?

Agata Kozicka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto