Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na barce Lemara odbudują "wodną tożsamość" Bydgoszczy

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
Podczas spotkania na zabytkowej barce Lemara powołana została do ...
Podczas spotkania na zabytkowej barce Lemara powołana została do ... Jarosław Pruss
Podczas spotkania na zabytkowej barce Lemara powołana została do życia rada Miejskiego Centrum Kultury na Rzecz Przywrócenia Dziedzictwa Szyperskiego i Tradycji Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszcz.


Lemara to pomysł bractwa, ale barka jest miasta [wideo]

W skład rady weszli naukowcy, przedstawiciele środowisk wodniackich, arciwiści, muzealnicy, a także przedstawiciele Miejskiego Centrum Kultury:  prof. Marek Chamot z z Wyższej Szkoły Gospodarki, Jan Karol Słowiński z ByLOT-u, prof. Jacek Woźny z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Jacek Herzberg reprezentujący organizacje pozarządowe, Jolanta Chmara z bydgoskiego ZPAP, Ireneusz Frelichowski z Bydgoskiej rady Seniorów, dyrektor Biura Kultury Bydgoskiej Magdalena Zdończyk, Bolesław Rassalski z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, dyrektor Muzeum Kanału Bydgoskiego Tomasz Izajasz, prezes Żeglugi Bydgoskiej Edward Ossowski, prezes Bractwa Bydgoskiego Węzła Wodnego Henryk Łepek, wiceprezes BBWW Franciszek Manikowski oraz Adam Gajewski jako reprezentant MCK.

- Trzygodzinne spotkanie skoncentrowane było wokół spraw wykorzystania barki do nowych celów. Uczestnicy spotkania zgodzili się, iż barka Lemara pod zarządem MCK ma być w całości poświęcona celom kulturalnym, edukacyjnym i działaniom na rzecz odbudowy „wodnej tożsamości” Bydgoszczy - tłumaczy Jarosław Jaworski, rzecznik MCK.

Członkowie rady zarekomendowali odtworzenie pomieszczeń rodziny szyperskiej, która mieszkała na barce, a także zaaranżowanie ładowni barki do celów działań kulturalnych.

- Wejście na barkę ma oznaczać wejście w gościnę do szypra. Wnętrze winno zaś być opowieścią o życiu szyprów – mówił prof. Marek Chamot.

W aranżacji wnętrza wykorzystanie zostaną autentyczne sprzęty, pamiątki i przedmioty związane z szyperskim życiem na Brdzie. Jak mówiła Marzena Matowska, dyrektor MCK, chodzi o odtworzenie prywatności i autentyczności ich życia.

Wnętrza odtwarzane będą w bezpośredniej konsultacji z rodzinami szyperskimi, z którymi spotkała się niedawno dyrekcja MCK.

Miejskie Centrum Kultury jest otwarte na współpracę i oczekuje na zgłoszenia osób lub organizacji, które mają pomysł na projekty artystyczne, kulturalne lub edukacyjne, jakie można by realizować na barce Lemara.

inf. MCK

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto