Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na bydgoskim Zachemie wyłączyli instalacje chroniące przed toksynami

(WM)
To składowisko wciąż truje bydgoszczan
To składowisko wciąż truje bydgoszczan Fot. wm polskapress
Instalacja, która miała nas ratować przed toksynami - nie działa.

O fatalnym stanie środowiska na terenach dawnego Zachemu mówiło się od momentu likwidacji zakładów chemicznych. Jesienią ubiegłego roku alarmowaliśmy, że instalacje przy składowisku odpadów „Zielona” na terenie dawnej fabryki zostały wyłączone. Nie pracuje tzw. ujęcie barierowe i podczyszczalnia ścieków. Wszystko, co przez lata gromadzono na składowisku odpadów w północno-wschodniej części Zachemu, razem z wodami gruntowymi ścieka w stronę osiedli Łęgnowo i Plątnowo. Zagraża także wodom Wisły.

Dr Dorota Pietrucin z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, od lat prowadząca badania tego terenu, wyjaśniała nam, w czym tkwi zagrożenie: - Wody podziemne, zanieczyszczone odciekami pochodzącymi ze składowiska odpadów przemysłowych „Zielona” w Zachemie, charakteryzują się ekstremalnie wysokimi stężeniami substancji organicznych, które są toksyczne, a często kancerogenne (rakotwórcze - dop. red.) i mutagenne (mogące powodować zmiany genetyczne - dop. red.).

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Z tego też powodu instalacje, które do 2014 roku zabezpieczały składowisko, decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy z 14 września ub. roku miały zostać natychmiast włączone.

Obowiązkiem tym obarczono syndyka masy upadłościowej dawnych zakładów oraz prywatną spółkę z Poznania, która niebezpieczne bydgoskie składowisko kupiła za niewielkie pieniądze.

- Decyzja nie została wykonana - informuje Dariusz Górski, rzecznik RDOŚ w Bydgoszczy. I syndyk, i spółka zaskarżyli postanowienie RDOŚ do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie. - Decyzja ta, do czasu wydania rozstrzygnięcia przez GDOŚ w Warszawie utrzymującego ją w mocy, nie nabyła cech wykonalności i jako taka nie podlega wykonaniu, tym bardziej że żadna ze stron zobowiązanych do uruchomienia ujęcia w nieostatecznej decyzji RDOŚ nie wykazała woli podjęcia działań w tym zakresie - podkreśla Dariusz Górski.

Wygląda na to, że RDOŚ z problemem pozachemowskich niebezpiecznych odpadów został pozostawiony sam sobie.
Co dalej? Prawie nic...

Sytuację na zlecenie RDOŚ ma ratować AGH w Krakowie. - Akademia jest jedyną jednostką w Polsce, dysponującą rozpoznaniem i wynikami aktualnych badań, pozwalających na opracowanie planu remediacji składowiska „Zielona” - podkreśla rzecznik RDOŚ.
To ta uczelnia ma wskazać możliwości zahamowania rozprzestrzeniania się ścieków, a także skuteczności działania instalacji tamującej wypływ zanieczyszczeń z „Zielonej”.

Co potem? RDOŚ sam chce włączyć ujęcie barierowe. Tyle tylko, że będzie to mógł zrobić najwcześniej po opracowaniu przez AGH projektu. Termin realizacji umowy został określony na czerwiec 2017 r.

- Należy jednak zaznaczyć, że nie dysponujemy środkami finansowymi pozwalającymi na niezwłoczne uruchomienie ujęcia - zastrzega Dariusz Górski. - Działania te będą mogły zostać zrealizowane przez RDOŚ w Bydgoszczy po zapewnieniu ich finansowania ze środków zewnętrznych.

Dotąd nie wiadomo, kto odpowiada za decyzję o wyłączeniu ujęcia barierowego i podczyszczalni ścieków w 2014 roku. RDOŚ jesienią 2016 roku powiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez... kogoś, kto wyłączył instalację.

W wodach podziemnych 
są substancje rakotwórcze i mutagenne

Pogoda na dzień (16.01.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto