Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tablica monitoringu powietrza w Bydgoszczy - co pokazuje i dlaczego budzi kontrowersje?

WM
Tablica na ścianie Zespołu Szkol Chemicznych na Kapuściskach.
Tablica na ścianie Zespołu Szkol Chemicznych na Kapuściskach. Tomasz Czachorowski
Kontrowersje wokół tablicy monitoringu powietrza na budynku Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy. Społecznicy zauważają, że odczyty nie pokazują stanu powietrza na terenie szkoły, ale z instalacji na dawnych terenach Zakładów Chemicznych Zachem. O co chodzi?

Tablica monitoringu powietrza - co pokazuje i dlaczego budzi kontrowersje?

Tablica, zamontowana na budynku Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy, jest efektem współpracy szkoły z firmą Eneris Proeco. Ta ostatnia prowadzi na terenie dawnych Zakładów Chemicznych Zachem spalarnię odpadów niebezpiecznych. Problem w tym, że tablica nie pokazuje odczytów stanu powietrza z tego rejonu, ale z instalacji na dawnym Zachemie. Społecznicy zauważyli tę nieścisłość i domagają się wyjaśnień.

To nie jest pomiar ciągły

Daniel Kaszubowski, mieszkaniec Kapuścisk i aktywista z Lewicy Razem, z zadowoleniem przyjmuje fakt powstania tablicy monitoringu powietrza. Niemniej jednak, wyraża obawy, iż nie jest to pomiar ciągły i automatyczny. "Dane na tablicy widzimy nawet z kilkudniowym opóźnieniem. Nie dotyczą one także terenu szkoły," - mówi Kaszubowski. Aktywista podkreśla, że nadal będzie zabiegał o to, by w okolicy powstała niezależna stacja pomiaru.

Kaszubowski posiada własny miernik na balkonie, dzięki wsparciu Bydgoskiego Alarmu Smogowego. Dane z miernika są przekazywane w trybie ciągłym. "Nie mierzą niestety parametrów charakterystycznych dla spalarni i przemysłu" - mówi. Kaszubowski prosił prezydenta Bydgoszczy o wsparcie w tej kwestii i nadal liczy na jego pomoc.

Prezydent nie ma kompetencji

Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Miasta Bydgoszczy, wskazuje, że prezydent miasta nie ma kompetencji do prowadzenia monitoringu jakości powietrza. Jak mówi, wniosek o przeprowadzenie badań trzeba skierować do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Zaznacza, że do wykonywania pomiarów wielkości emisji oraz poziomów substancji lub energii występujących w środowisku powołana jest Inspekcja Ochrony Środowiska.

Stachowiak dodaje, że badania jakości powietrza prowadzone przez miasto przy pomocy sieci tzw. czujników niskokosztowych stanowią wartość informacyjno-edukacyjną. Są one realizowane pod nadzorem naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach projektu edukacyjnego z zewnętrznym źródłem dofinansowania. W 2022 roku Eneris Proeco poinformował, że przygotował dla mieszkańców Bydgoszczy elektroniczne tablice informacyjne z danymi o emisji pochodzącej z bydgoskiej instalacji termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych. Pierwsza z nich została wtedy uruchomiona na obiekcie spalarni.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto