Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowatorska operacja w bydgoskim szpitalu Jurasza. Małoinwazyjna operacja ortopedów

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W szpitalu Jurasza pierwsze operacje endoprotezoplastyki stawu biodrowego z dostępu małoinwazyjnego MIS-DSA przeprowadził zespół pod kierownictwem dr. hab. nauk med. Jana Zabrzyńskiego (od lewej). Na zdjęciu także dr Łukasz Jaworski i lekarz rezydent Matthias Lorkowski.
W szpitalu Jurasza pierwsze operacje endoprotezoplastyki stawu biodrowego z dostępu małoinwazyjnego MIS-DSA przeprowadził zespół pod kierownictwem dr. hab. nauk med. Jana Zabrzyńskiego (od lewej). Na zdjęciu także dr Łukasz Jaworski i lekarz rezydent Matthias Lorkowski. Materiały szpitala Jurasza
Lekarze ortopedzi ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy wykonali pierwsze operacje endoprotezoplastyki stawu biodrowego z zastosowaniem nowoczesnej techniki, która przyspiesza okres rekonwalescencji pacjenta po zabiegu.

Zobacz wideo: Takie są skutki wprowadzenia programu 500 plus.

od 16 lat

U pacjentów zastosowano metodę endoprotezoplastyki stawu biodrowego z dostępu małoinwazyjnego MIS-DSA (nazwa ang. Minimally Invasive Surgery Direct Superior Approach).

Dzięki tej technice nie tylko skraca się okres rekonwalescencji pacjenta po zabiegu. Korzyści jest znacznie więcej. Przy mniej rozległym dostępie uzyskuje się bowiem mniejszą traumatyzację tkanek z zachowaniem pełnej ekspozycji stawu. Dzięki użyciu specjalnych haków operacyjnych oraz tzw. offsetowych narzędzi możliwe jest prawidłowe osadzenie implantu nawet z niewielkiego dostępu. Dodatkowo poprzez redukcję rozmiaru dostępu operacyjnego uzyskuje się mniejsze krwawienie śródoperacyjne i potrzebę przetaczania krwi w okresie pooperacyjnym.

Małe cięcie chirurgiczne i mniejsze ryzyko powikłań

Cięcie chirurgiczne do klasycznego tylnego dostępu w endoprotezoplastyce stawu biodrowego wynosi około 15-20 cm, a w technice małoinwazyjnej MIS-DSA tylko 6-9 cm. Operacja przeprowadzana jest w ułożeniu pacjenta na boku, a cięcie chirurgiczne poprowadzi się pod kątem ok. 60 stopni z tylnej części krętarza większego.

- Dostęp MIS-DSA zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych i pozwala na krótszy pobyt pacjenta w szpitalu - mówi dr hab. nauk med. i nauk o zdrowiu Jan Zabrzyński, kierownik Oddziału Klinicznego Ortopedii w szpitalu Jurasza - Skraca się również okres rehabilitacji pooperacyjnej, dzięki rekonstrukcji torby stawu biodrowego oraz rotatorów. Rekonstrukcja struktur przy wykorzystaniu techniki MIS-DSA (torby tylnej oraz ścięgna mięśnia gruszkowatego) wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań w postaci zwichnięcia endoprotezy oraz mniej restrykcyjnymi zaleceniami pooperacyjnymi dla pacjenta.

Doświadczenie zdobyte w jednym z najlepszych ośrodków w kraju

Pierwsze takie operacje w szpitalu Jurasza wykonał zespół pod kierownictwem właśnie dr. hab. nauk med. Jan Zabrzyński. Do tego typu zabiegów trzeba było dobrze się przygotować. Dr Jan Zabrzyński zdobywał doświadczenia w przeprowadzeniu takich operacji w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi w Poznaniu, jednym z najlepszych ośrodków w kraju, który jest chlubą polskiej ortopedii. Współpracował z zespołem prof. dr. hab. nauk med. Jacka Kruczyńskiego, m.in., z dr. hab. nauk med. Łukaszem Łapajem i dr. nauk med. Waldemarem Woźniakiem. Zaangażowany był również w prace nad nowoczesną endoprotezą stawu biodrowego polskiej produkcji oraz instrumentarium do jej małoinwazyjnej procedury wszczepiania.

Warto wiedzieć, że endoproteza stawu biodrowego uważana jest za jedno z największych osiągnięć medycyny ubiegłego stulecia. Endoprotezoplastyka stawu biodrowego to zabieg operacyjny mającym na celu zastąpienie naturalnego stawu, zniszczonego chorobą zwyrodnieniową, tzw. sztucznym stawem, czyli endoprotezą.

Endoprotezoplastyka stosowana jest głównie w leczeniu zmian zwyrodnieniowych pierwotnych, ale także wtórnych do urazów, chorób metabolicznych, jałowej martwicy, którym towarzyszy ból oraz znaczne ograniczenie możliwości wykonywania aktywności fizycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto