Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkrycia archeologiczne na Starym Rynku w Słupsku. Historia ożywa pod stopami mieszkańców

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Stary Rynek w Słupsku/ Plac jest penetrowany pod kątem badań archeologicznych.
Stary Rynek w Słupsku/ Plac jest penetrowany pod kątem badań archeologicznych. Łukasz Capar
Na Starym Rynku w Słupsku trwają prace archeologiczne, które już teraz dostarczają fascynujących odkryć. Zespół archeologów i wolontariuszy odkrywa artefakty i pozostałości budowli, które rzucają nowe światło na historię tego miejsca. Badania, które zainicjowano w związku z planowaną modernizacją placu, ujawniają sekrety ukryte głęboko pod jego powierzchnią.

Początki badań w Słupsku

Prace archeologiczne na Starym Rynku w Słupsku rozpoczęły się na początku marca, po tym jak teren placu został przygotowany do projektu modernizacji. W pierwszym etapie prac zdjęto nawierzchnię oraz chodniki i wyłączono z ruchu odcinek ulicy Grodzkiej.

Zgodnie z przepisami, przed kontynuowaniem robót budowlanych, konieczne było przeprowadzenie szczegółowych badań archeologicznych.

Znaleziska archeologiczne na Pomorzu

Do najbardziej ekscytujących odkryć należą dwa starożytne groby, które przesuwają datowanie historii Słupska o tysiące lat wstecz. Pierwszy to ciałopalny grób jamowy, drugi zaś to grób skrzynkowy z popielnicą, charakterystyczny dla kultury Pomorskiej.

- To są znaleziska pochodzą sprzed dwóch tysięcy lat, co jest niezwykłe i pozwala domniemywać, że ten obszar Słupska był już wówczas zamieszkiwany – mówi Tomasz Urbaniak, słupski historyk i regionalista.

W trakcie prac znaleziono również wiele innych artefaktów, w tym siekierkę z epoki kamienia, wiekowe monety, fragmenty ozdób, biżuterii, ceramiki, średniowieczny topór oraz bełt kuszy. Odkryto także dużą liczbę ołowianych kul, które mogą pochodzić z czasów napoleońskich.

- Wszystko wskazuje na to, że są to pozostałości po żołnierzach z czasów napoleońskich – przypuszcza Tomasz Urbaniak.

Zabytki architektoniczne

Wśród odkryć są również zabytki architektoniczne, takie jak pozostałości kamiennych i murowanych fundamentów. Znaleziono fundamenty po hotelu Mund oraz przybudówki po dawnym ratuszu.

- Odkryto też kanał kanalizacyjny biegnący od ratusza w kierunku Słupi, gdzie zapewne miał ujście. Kanalizacja pochodzi zapewne z połowy XIX wieku, a ratusz był wówczas jednym z niewielu budynków w mieście, które miał takie udogodnienie – opowiada Tomasz Urbaniak.

Niebawem badania zostaną poszerzone o pasy jezdne wokół płyty głównej placu, gdzie historycy spodziewają się odkryć fundamenty kamienic. To kolejny etap w odkrywaniu historii Słupska, który może dostarczyć jeszcze więcej ciekawych informacji o przeszłości tego miejsca.

Prace archeologiczne na Starym Rynku w Słupsku nie tylko wzbogacają wiedzę o historii miasta, ale również wpływają na to, jak postrzegamy przeszłość i jak możemy ją zachować dla przyszłych pokoleń.

Odkrycia te są nie tylko cennym wkładem w badania historyczne, ale także inspirują do refleksji nad naszym miejscem w długiej historii ludzkości.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto