Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Palący problem. Trwa kampania "Nie wiąż się z papierosem"

Redakcja
Aż 38% uczniów szkół ponadgimnazjalnych deklaruje, że pali. Trwa pierwsza w Polsce ogólnopolska kampania społeczna dotycząca profilaktyki raka płuca stworzona przez młodzież dla młodzieży – "Nie wiąż się z papierosem". Może sposobem walki z nałogiem okażą się papierosy z miętą bez tytoniu?

Ten nałóg jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka płuca, dlatego też celem kampanii jest zniechęcenie młodych osób do sięgania po papierosy. Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 35-69 lat - jesteśmy niestety pod tym względem światowym liderem. Ten i inne ponure fakty o paleniu papierosów znajdziecie tutaj.

Papierosy bez tytoniu, a z miętą
Można takie już nabyć w Wielkiej Brytanii. Mają pomóc uzależnionym od nikotyny, pozbyć się nałogu - informuje healthmonthly.co.uk. Papierosy nie zawierają tytoniu i nikotyny. To mieszanka naturalnych roślin, która składa się m.in. z: papai, eukaliptusa i mięty.


Zobacz też: Konkurs: "SOLANKI Uzdrowisko Inowrocław - miejscem wypoczynku dla każdego"


Zdaniem badaczy istnieją 2 typy uzależnień od papierosów:
1. psychiczny – charakteryzuje się potrzebą palenia w sytuacjach stresowych i silnym przyzwyczajeniem do samego "rytuału" palenia.
2. fizyczny – objawia się tzw. głodem nikotynowym. Organizm jest uzależniony i domaga się swojego "narkotyku".

Nowe papierosy mają się przyczynić do wyzbycia się tych uzależnień. Pozwalają one jedynie tymczasowo utrzymać stare nawyki: palenia papierosa przy kawie czy po posiłku.

Kampania "Nie wiąż się z papierosem"

Kampania jest wynikiem kilkumiesięcznych działań młodzieży prowadzonych w ramach Programu "Mam Haka na Raka". Jego organizatorem jest Polska Unia Onkologii. Patronat honorowy nad programem objęli Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Grupa Raka Płuca, Rzecznik Praw Dziecka, Przewodniczący Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia, marszałkowie województw oraz kuratoria oświaty.

www.niezpapierosem.pl

Polska znajduje się na drugim miejscu wśród państw europejskich pod względem zapadalności i śmiertelności na nowotwór płuc. Społeczeństwo ma niską świadomość dotyczącą profilaktyki nowotworowej w kierunku tego typu raka. Ponadto nowotwór ten w Polsce jest pierwszą przyczyną zgonów na choroby nowotworowe zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

Kampania pod hasłem "Nie wiąż się z papierosem" powstała w oparciu o pomysł młodych dziewcząt z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie, zwyciężczyń IV edycji Programu "Mam Haka na Raka". Celem kampanii jest zniechęcenie przede wszystkim młodych kobiet i nastolatek do sięgania po papierosy. Projekt został wybrany przy jury spośród 87 nadesłanych pomysłów z całej Polski.

Palenie w procentach

(Badanie CBOS w listopadzie 2010). Regularne zaciąganie deklaruje 23 proc. ankietowanych (w 2008 r. było to 22 proc.), 17 proc. sięga po papierosy tylko w wyjątkowych sytuacjach. Największy odsetek palaczy jest wśród uczniów szkół zawodowych (38 proc.). Młodzi, którzy mają bardzo dobre oceny, rzadziej sięgają po papierosy, a aż 75 proc. z nich nie pali w ogóle. Nałogowi często ulegały dzieci rodziców przebywających za granicą (34 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto