Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parkujesz na "kopercie"?

Redakcja
Grozi ci za to spalenie się ze wstydu lub zjedzenie przez własne sumienie! Właśnie rusza ogólnopolska Kampania Parkingowa na rzecz osób niepełnosprawnych.

„Uwaga kierowco! Stoisz na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej. Proszony jesteś o spalenie się ze wstydu“ - to tylko jedno z haseł, jakie od dzisiaj będzie można usłyszeć w bydgoskich hipermarketach.

Ruszyła VI edycja ogólnopolskiej Kampanii Parkingowej. Potrwa ona do 20 grudnia. Bierze w niej udział 160 miast. W Bydgoszczy akcja odbywać się będzie w siedmiu hipermarketach. Wolontariuszy upominających kierowców i rozdających pouczające ulotki będzie można spotkać w Galerii Pomorskiej, Auchan, Focusie, Castoramie, Tesco, Leroy Merlin i w Rondo. Do akcji włączyła się również straż miejska i policja.

Pięć minut potrzebuje na wyjście z samochodu
- Po sondażu przeprowadzonym przez stowarzyszenie Integracja okazało się, że aż 70 proc. niepełnosprawnychosób, mimo wyznaczonych kopert, bardzo często ma problem z zaparkowaniem - zauważa Krzysztof Kranz, przewodniczący bydgoskiej Fundacji Aktywnej Rehablitacji. - Dlatego chcemy zwrócić uwagę kierowców na problemy, z którymi borykamy się na co dzień. Dla większości z nich jest pewnie nie do pomyślenia, aby przez pięć minut gramolić się, zanim wyjdzie się z samochodu. Mnie to zawsze tyle zajmuje - przyznaje.

Niestety, pełnosprawni kierowcy rzadko o tym pamiętają. - Coraz częściej kopertę zostawiają pustą, ale co z tego, skoro wokół tak nas zastawią, że i tak nie możemy dostać się do auta - przyznaje Kranz.

Nie straszne 500 zł mandatu
Adam Dudziak ze Straży Miejskiej twierdzi, że nawet podniesienie mandatu do 500 złotych za bezprawne parkowanie, na kopertach, na niewiele się zdało. - Myślę, że lepiej oddziaływać na świadomość kierowców, a nie na ich portfele - stwierdził.

Osoby pełnosprawne nie tylko chętnie zajmują miejsca oznaczone kopertą, ale tak samo chętnie podrabiają karty parkingowe upoważniające do stawania na nich. - Zdarzyło się nawet tak, że w trzech stojących obok siebie autach była ta sama karta. Co dziwne, kierowcy nawet nie zdawali sobie sprawy, że popełniają przestępstwo - opowiada Daniel Sarul, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Chyba czas, aby unowocześnić te karty i wprowadzić jakieś zabezpieczenia. Sądzę, że dobrym rozwiązaniem byłoby hologramy - przekonywał.

Problemem niepełnosprawnych pozostają nadal bariery architektoniczne. - Już zwykły krawężnik jest dla nas przeszkodą nie do pokonania - przekonuje Kranz. Aleksandra Poeplau, pełnomocniczka wojewody ds. osób niepełnosprawnych i rodziny twierdzi, że problem ten można rozwiązać za naprawdę niewielkie pieniądze. - Na zachodzie Europy wszelkie progi i podnośniki robi się ze zwykłych, tanich materiałów. Dlaczego by u nas tego nie zastosować? - proponuje.

Zobacz też:


Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich MM-ki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto