Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parlament Europejski. Co to takiego?

Ewa Piątek
Ewa Piątek
Już w niedzielę weźmiemy udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Warto wiedzieć, czym ta instytucja się zajmuje.

Parlament Europejski jest ponadnarodową instytucją w Unii Europejskiej, Oznacza to, że o tym, kto jest jego członkiem, nie decydują rządy państw członkowskich, ale bezpośrednio ich obywatele. Europosłowie mają być w założeniu nie reprezentantami swoich państw, ale Unii jako całości i podejmować decyzje nie w kontekście własnych interesów narodowych, ale interesu wspólnoty jako całości.

Nazwa Parlament Europejski nie w pełni odzwierciedla jego funkcje. Nie jest to "europejski sejm", który decyduje o wszystkich regulacjach prawnych w Unii Europejskiej. Takie decyzje wciąż podejmują wspólnie ministrowie rządów państw członkowskich, spotykający się regularnie na tak zwanej Radzie UE.

Parlament ma jednak sporo prerogatyw. Współuczestniczy w tworzeniu prawa przez Radę UE poprzez konsultacje, a nawet wyrażanie zgody na niektóre posunięcia, bierze udział w uchwalaniu budżetu, zatwierdza skład Komisji Europejskiej, czyli unijnego rządu, oraz ma prawo nie wyrazić zgody na zmiany w europejskich traktatach, które są najważniejszym prawem w Unii.

Po wyborach liczba członków Parlamentu Europejskiego wyniesie 736 osób. Każdy kraj ma taki odsetek europarlamentarzystów, jaki wynika z jego liczby ludności. Polsce przypadnie 50 mandatów.

Posłowie w PE nie mogą się łączyć w kluby narodowe, przystępują natomiast do frakcji politycznych. I tak Platforma Obywatelska oraz PSL są w Europejskiej Partii Ludowej, zrzeszającej chadecję. Zasiada tam również niemiecka CDU oraz do brytyjscy Konserwatyści, którzy jednak zdecydowali się opuścić ugrupowanie z powodu sprzeciwu wobec traktatu lizbońskiego.

Drugą, co do wielkości frakcję stanowią socjaliści. Należy do nich SLD. PiS natomiast przystąpił do niewielkiego ugrupowania Unia na rzecz Europy Narodów, gdzie stanowi niemal połowę składu.

Siódmego czerwca zdecydujemy o składzie Europarlamentu na najbliższe pięć lat. To, ile mandatów przypadnie naszemu okręgowi, zależne będzie od frekwencji. W 2004 roku okręg małopolski zdobył osiem miejsc. Jak będzie teraz?

źródło: Wybory: O co chodzi w Parlamencie Europejskim?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto