Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy nowe tramwaje za 30 mln wyjadą na tory w Bydgoszczy. Jest umowa na dofinansowanie

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Umowę na dofinansowanie zakupu 3 tramwajów podpisano w środę w bydgoskim ratuszu.
Umowę na dofinansowanie zakupu 3 tramwajów podpisano w środę w bydgoskim ratuszu. Tomasz Czachorowski
W środę (28 lutego) prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz marszałek województwa Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podpisali umowę na dofinansowanie zakupu 3 tramwajów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Jak informuje bydgoski ratusz, dodatkowe prawie 21 mln zł dla Bydgoszczy ułatwi zaplanowaną wcześniej wymianę całej floty tramwajowej w mieście. Nowe pojazdy będą wyposażone w klimatyzację, najnowocześniejsze systemy informacji pasażerskiej, wi-fi i ładowarki do urządzeń mobilnych. Wraz z tramwajami zamawiane jest specjalistyczne wyposażenie obsługowe, pakiet eksploatacyjno-naprawczy oraz świadczenia dodatkowe.

W 2023 r. na ulicach Bydgoszczy pojawiło się 10 nowych pojazdów, w 2024 ma być ich 22, a w przyszłym roku kolejne 8. – Trudno wyobrazić sobie realizację tego przedsięwzięcia o łącznej wartości ponad 430 mln zł bez obecności Polski i Bydgoszczy w Unii Europejskiej – podkreśla Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. Na wymianę taboru tramwajowego miasto pozyskało dotychczas ponad 120 mln złotych ze środków europejskich.

Docelowo chcemy osiągnąć pułap ponad 250 mln zł finansowania. Intensywnie pracujemy też nad tym, by z unijnych środków rozpocząć kolejne zadania poprawiające komunikację, między innymi budowę linii tramwajowej na Szwederowo, przebudowę ul. Nakielskiej, która zyska buspasy czy dostosowanie ronda Jagiellonów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – informuje Rafał Bruski.

– To jest 3650 umowa, którą dzisiaj zawarliśmy, z ostatnim beneficjentem, który korzysta ze środków unijnych w ramach odchodzącej do historii poprzedniej perspektywy budżetu unijnego, realizowanej w ramach polityki spójności naszego Regionalnego Programu Operacyjnego – mówił goszczący po podpisaniu umowy na sesji Rady Miasta Piotr Całbecki.

– Realizowany jest w Bydgoszczy gigantyczny projekt wymiany taboru tramwajowego. Częścią tego wielkiego projektu, jest zawarta dziś umowa na 21 mln zł dotacji – dodał, gratulując miastu podjęcia dużego wyzwania. Wartość zakupu trzech pojazdów to koszt 30 mln zł.

Aktualnie w Bydgoszczy w godzinach szczytu porusza się 61 składów tramwajowych, z czego 45 stanowią niskopodłogowce. Pozostałe to 30-letnie Konstale. W przyszłym roku flota ma składać się z 75 tramwajów niskopodłogowych. Miasto przypomina, że tylko do czwartku (29 lutego) przyjmowane są zgłoszenia w konkursie na patronów nowych pojazdów. Do tej pory od mieszkańców Bydgoszczy wpłynęło 800 propozycji.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto