Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzwonek zabrzmiał też w szkołach za więziennymi murami w okręgu bydgoskim. Więźniowie rozpoczęli naukę

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W trzech zakładach karnych na terenie okręgu bydgoskiego naukę w szkołach rozpoczęło aktualnie 530 skazanych.
W trzech zakładach karnych na terenie okręgu bydgoskiego naukę w szkołach rozpoczęło aktualnie 530 skazanych. Okręgowa Służba Więzienna w Bydgoszczy
Nowy rok szkolny zaczął się też we wtorek (1 września) w Centrach Kształcenia Ustawicznego na terenie jednostek penitencjarnych okręgu bydgoskiego. Łącznie w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności kształcić się tam będzie aktualnie 530 osób.

Nauczanie osób skazanych prowadzone jest w Centrach Kształcenia Ustawicznego, działających przy Zakładzie Karnym w Potulicach wraz z filią w Zakładzie Karnym w Koronowie, Zakładzie Karnym we Włocławku i Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu. Ta ostatni szkoła to jedyna w kraju szkoła dla skazanych kobiet.

By mogli odnaleźć się na wolności

- Osadzeni mają możliwość kontynuowania nauki w szkołach podstawowych, na kwalifikacyjnych kursach zawodowych oraz w liceach ogólnokształcących - mówi por. Agnieszka Wollmann, rzeczniczka prasowa dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy. - Zdobycie odpowiedniego wykształcenia i kwalifikacji zawodowych zwiększa ich szanse na aktywny powrót do społeczeństwa po zakończeniu pobytu w warunkach izolacji więziennej oraz odnalezienie się na rynku pracy.

Wszyscy osadzeni w zakładach karnych i aresztach śledczych mają możliwość realizacji prawa do nauki, gwarantowanego im i organizowanego zgodnie z przepisami kodeksu Karnego wykonawczego. W zakładach karnych prowadzi się nauczanie obowiązkowe w zakresie szkoły podstawowej, a także umożliwia się nauczanie na poziomie ponadpodstawowym i na kursach zawodowych.

- Pierwszeństwo w uzyskaniu możliwości objęcia nauczaniem mają skazani, którzy nie posiadają wyuczonego zawodu albo po odbyciu kary nie będą mogli go wykonywać, a także nie ukończyli 21. roku życia - por. Agnieszka Wollmann. - Edukacją skazanych w jednostkach penitencjarnych okręgu bydgoskiego zajmuje się ponad 60 pedagogów zatrudnionych w CKU w jednostkach penitencjarnych.

Nauka w reżimie sanitarnym

W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Potulicach naukę rozpoczęło 72 słuchaczy, którzy będą realizowali Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe zdobywając uprawnienia do pracy kucharza, cukiernika/piekarza, kucharza/cukiernika oraz piekarza.

W filii Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koronowie uczyć się będzie 135 skazanych. Oferta edukacyjna obejmuje kształcenie w Liceum Ogólnokształcącym oraz na Kwalifikacyjnych Kursach Zawodowych w zawodzie kucharz, cukiernik i piekarz.

W Centrum Kształcenia Ustawicznego w Grudziądzu w Liceum Ogólnokształcącym będą z kolei uczyły się 32 osadzone, z czego 13 z nich w maju 2021 roku będzie miało możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego. 95 uczennic będzie realizowało Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe, zdobywając uprawnienia do pracy w zawodzie krawca i cukiernika.

W Centrum Kształcenia Ustawicznego we Włocławku w Liceum Ogólnokształcącym skazani rozpoczną pierwszy semestr nauki. Będę uczyli się w zawodzie montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Pozostali uczniowie będą realizowali Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe, zdobywając uprawnienia do pracy murarza-tynkarza, betoniarza-zbrojarza, cukiernika, fryzjera i kucharza.

Nauka w Centrach Kształcenia Ustawicznego odbywać się będzie w pełnym reżimie sanitarnym.

80 lat temu, 1 września 1939 roku kilkanaście minut przed godz. 5 rano Niemcy zaatakowały Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa. W Bydgoszczy w tym czasie było spokojnie. Niemcy co prawda, jak się później okazało, planowali poranny nalot na miasto, by zbombardować  lotnisko, mosty i dworce kolejowe, ale z powodu gęstej mgły tego ranka nad miastem atak lotniczy opóźniono. 

Pierwsze samoloty z czarnym krzyżem na skrzydłach nadleciały nad Bydgoszcz po godz. 11. Dokładnie 52 bomby spadły na opuszczone lotnisko, gdyż wcześniej stacjonujące tu samoloty odleciały na przygotowane lotniska polowe. Niemniej płyta bydgoskiego aerodromu nie nadawała się już do użytku. Po południu nad miastem ponownie zaobserwowano niemieckie aeroplany. 

Więcej informacji >>>

81 lat temu Niemcy zaatakowały Polskę. Tak wyglądały pierwsz...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto