MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowy Przegląd Pieśni Ludowej „O krajeńską gąskę” w Nakle. Na scenie prawie 250 dzieci

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Zespół „Chabry” z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Olszewce zebrał wiele braw i zgarnął III miejsce w kategorii: klasy IV-VI
Zespół „Chabry” z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Olszewce zebrał wiele braw i zgarnął III miejsce w kategorii: klasy IV-VI Maja Stankiewicz
Przegląd pieśni ludowej, adresowany do dzieci, miał początkowo charakter gminny. Obecnie to impreza powiatowa, która cieszy się wśród przedszkolaków i uczniów ogromnym powodzeniem.

- To już 11 lat spotykamy się tutaj – podkreślała w sali kinowej Nakielskiego Ośrodka Kultury pomysłodawczyni przeglądu Agnieszka Dolacinska.

To ona powitała gości i zaprosiła na scenę organizatorów wydarzenia. Są nimi: Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk” w Nakle oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Nakle. Główny cel to m. in. wzmacnianie poczucia tożsamości regionalnej wśród młodych ludzi z pow. nakielskiego. Co ważne - impreza została dofinansowana przez Unię Europejską.

Organizatorzy pod wrażeniem

- Jestem pod wielkim wrażeniem uczestników. Cudowanie wyglądacie. Nie sądziłam, że będzie was aż tak dużo – mówiła Beata Szydlak, wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Nakle życząc wszystkim powodzenia.

- Niech wasz występ da mnóstwo radości, bawcie się wspaniale – życzyła z kolei dzieciom Barbara Jasińska, wiceprezes stowarzyszenia Partnerstwo dla Krajny i Pałuk. To ona otworzyła przegląd. Wcześniej poinformowała, że na scenie pojawi się prawie 250 dzieci, to w sumie 42. uczestników, w tym soliści i zespoły.

- Przyjechaliśmy z 10. osobową grupą najmłodszych Pałuczanek z Zespołu Regionalnego Pałuki z Kcyni. Dzieci uczą się folkloru od września. Na przegląd przygotowały piosenkę pt. „Z kamienia na kamień” – informuje Maria Kordyś z Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni.

Jako pierwsze wyszły na scenę przedszkolaki. W tej kategorii wiekowej zgłoszono najwięcej zespołów, aż 11. Przyjechały ze Ślesina, Nakła, Kcyni, Paterka, Występu i Mroczy. Wszystkie prezentacje oceniało jury w składzie: Patrycja Cywińska-Gacka, Henryka Tracz, Michał Gacka oraz Igor Żurawski.

Gąski dla najlepszych

Wśród najmłodszych wykonawców nagrodę za występ solowy otrzymała Helena Rabęda. Pierwsze miejsce w kategorii: zespoły zdobyły „Gąski z bajkowej łąki” z ZSP nr 4 w Nakle. Drugiego miejsca gratulowano grupie „Papużki” z Przedszkola Miejskiego w Mroczy, a trzeciego „Pszczółkom” z przedszkola w Kcyni.

Jury wyróżniło „Niezapominajki” z ZSP nr 3 w Nakle i „Biedronki” z Paterka.

- Przygotowałyśmy się około miesiąca, ale nie każdego dnia. Było trochę stresu, ale dałyśmy radę – cieszyła się z wygranej swoich podopiecznych Natalia Sury -Walentyn. Nagrodą za zwycięstwo była statuetka „Krajeńskiej gąski”, dyplom oraz czek na 200 zł.

Najlepsi soliści wśród uczniów klas 1-3 to: Krzysztof Dolacinski (I miejsce), Nina Synakiewicz (II miejsce) oraz Michał Grzegorek. Z kolei wśród grup nagrodzono: zespół „Belcanto – junior” z Rynarzewa (zwycięzca), „Wiejskie dziewuszki” z SP w Rynarzewie i uczniów klasy 2 b z ZSP nr 3 w Nakle.

To Cię może również zainteresować

Wśród klas IV-VI dużo ciekawych występów. Najlepsi soliści to: Marharyta Sokolova (pierwsza), Jan Prybiński (II miejsce) oraz Aleksandra Sikorska i Lena Podgórska (III miejsce). Wyróżniono występ Igi Sokołowskiej. Z kolei wśród zespołów triumfowała „Młoda Krajna” z Nakła. Nagrodzono także: Zespół „Belcanto” z Rynarzewa i „Chabry” z Olszewki.

Była też kategoria open. Tu wygraną podzielili się: Jakub Cybulski i Kacper Miłosierny. Z nagrodami dla zespołów wrócili do domu: „Pałuczaki” z Szubina i dziewczynki z zespołu „Pałuki” z Kcyni.

- Mamy w szkole zespół ludowy – taneczny i wokalny „Pałuczaki”. Przyjechaliśmy do Nakła pierwszy raz. Cieszę się, że zostaliśmy tak dobrze przyjęci - nie krył radości z udanego występu Zbigniew Sabaciński, opiekun grupy z ZSS w Szubinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto