Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent ma wizję rozwoju Bydgoszczy

MM Bydgoszcz
MM Bydgoszcz
Prezydent ma pomysł na rozwój Bydgoszczy. Miejmy nadzieję, że nie są to tylko obietnice przed wyborami.

Wczoraj w ratuszu odbyła się konferencja „Miasto dla pokoleń 2011-2014”. Na niej właśnie Konstanty Dombrowicz przedstawił plany rozwoju miasta.

Program jest podzielony na rozdziały. W jego planowaniu były również brane pod uwagę możliwości pozyskiwania środków unijnych przez miasto i sprzedaż miejskich nieruchomości i sprzedaż obligacji, jako sposobów finansowania. Co kilkukrotnie prezydent podkreślał podczas konferencji.
Bydgoszcz – miasto metropolitalne, czyli wspieranie działań mających na celu większą konsolidację z Toruniem. Wybudowanie szybkiej kolei w ramach BiT City oraz plany budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych.
Drugi rozdział programu dotyczy transportu i łączności. Największe inwestycje, jakie miasto zamierza realizować, to budowa trasy Uniwersyteckiej z mostem, połączenia tramwajowego do Fordonu i z centrum do dworca PKP i budowanie coraz większej liczby utwardzonych dróg osiedlowych. W planach jest również rozbudowa ulicy Kamiennej i Grunwaldzkiej.

Jeśli myślimy o komunikacji, program zakłada zakup nowego taboru tramwajowego i autobusowego. Ratusz myśli też o wydłużeniu trasy tramwajowej do Myślęcinka, aby powstało połączenie z Centrum Targowo-Wystawienniczym i parkiem wodnym. Bilet elektroniczny zostanie wprowadzony już we wrześniu. Nie zapomniano też o rowerzystach. Plany uwzględniają budowę kolejnych ścieżek rowerowych. Ważnym tematem są drogi wodne: Brda, Kanał Bydgoski i Wisła. Miasto planuje m.in. przejąć starą śluzę w Brdyujściu, przystosowując ją do ruchu turystycznego.
Na Placu Teatralnym ma powstać Theatron. - Prowadzimy rozmowy z konkretnymi inwestorami, którzy zagwarantują nam budowę obiektu na miarę architektonicznego symbolu współczesnego miasta – mówił prezydent Bydgoszczy.

A co z gospodarką? Dombrowicz mówił o budowie Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Planuje wymianę 16 tys. lamp ulicznych i to w ramach modelu finansowego, który w niewielkim stopniu obciąży budżet miasta. W planach jest rozwój tzw. białej energii – nie tylko poprzez napędzany energię słoneczną tramwaj wodny.

Czy będziemy się czuć w naszym mieście bezpiecznie?
Ma być zainstalowany system videomonitoringu miejskiego, który będzie miał 200 kamer (obecnie jest ich 87). Ponadto działać będzie aplikacja typu „trafficworks”, umożliwiająca półautomatyczną koordynację prac i zdarzeń powodujących czasowe zamknięcia dróg oraz system „dart”, który wykorzystując mapę numeryczną, usprawni działania służb podczas imprez publicznych.

W ramach rozwoju pomocy społecznej kontynuowany ma być projekt tzw. miejskiego becikowego oraz powstawania mieszkań usamodzielnienia dla wychowanków Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Program budowy mieszkań komunalnych przez ADM.

W sferze ochrony zdrowia planowany jest dalszy remont Szpitala Miejskiego z wykorzystaniem środków unijnych.

Nauka to dział ważny dla miasta. Program uwzględnia kontynuację systemu grantów i nagród naukowych, wprowadzenie elektronicznej legitymacji szkolnej oraz podjęcie starań o utworzenie w Bydgoszczy Uniwersytetu Medycznego.

Mamy się też rozwijać kulturalnie. Duże wsparcie otrzyma MOK, będą organizowane duże imprezy, w tym Festiwalu Sztuki Operatorów Filmowych Camerimage. Teatr przed Ratuszem, czyli spektakle w plenerze, budowa Centrum Kino-Fordon, poszerzanie oferty powstającego Exploseum m.in. o Muzeum Techniki i dalsze inwestycje na Wyspie Młyńskiej, w tym budowę mariny.

Zgodnie z hasłem „Bydgoszcz miastem sportu” będzie więcej imprez sportowych.
Kajakowych, siatkarskich, lekkoatletycznych, żużlowych i więcej związanych z tym inwestycji, m.in. budowa hali rozgrzewkowej przy „Łuczniczce” i krytego lodowiska.

Z dalszym rozwojem miasta wiąże się także udoskonalanie administracji samorządowej. W tym celu już od 1 stycznia 2011 r. zlikwidowana zostanie rejonizacja biur meldunkowych.

Czy plany zostaną wprowadzone w życie, zobaczymy w najbliższych miesiącach.

tekst: Dorota Kowalewska



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto