Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bydgoski inwestor gotowy do przebudowy dawnej farbiarni przy Wyspie Młyńskiej, ale prace nie ruszają. Dlaczego?

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na przełomie sierpnia i września ubiegłego roku miały rozpocząć się pierwsze prace budowlane tzw. Loftów Farbiarnia. W budynku przy ul. Świętej Trójcy nic się nie dzieje. Właścicielem obiektu jest bydgoska firma NK Polska Development. Inwestor zapewnia, że jest gotowy do tego, by w każdej chwili zacząć realizację projektu, ale prowadzi jeszcze rozmowy z Urzędem Miasta Bydgoszczy.

Około 50 klimatyzowanych apartamentów z własną rekuperacją, systemem domotyki i prywatnymi basenami. Hale garażowe z windami, które zastąpią tradycyjne rampy zjazdowe. Budynek wyposażony w pompy ciepła i panele fotowoltaiczne na dachu. Na parterze od strony Młynówki - powierzchnie usługowo-handlowe. Taki plan na przebudowę budynku dawnej farbiarni przy ul. Świętej Trójcy przedstawiała jakiś czas temu bydgoska firma NK Polska Development. Projekt nosi nazwę "Lofty Farbiarnia".

W marcu 2023 roku spółka miała złożony wniosek o pozwolenie na budowę, trwały końcowe prace projektowe i przygotowania do rozpoczęcia inwestycji. Zapowiadano, że pierwsze prace budowlane rozpoczną się na przełomie sierpnia i września 2023 roku, a zakończenie budowy planowane było na początek 2025 roku.

Minął rok. Co się dzieje z projektem "Lofty Farbiarnia"?

- Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia tej inwestycji w każdej chwili. Mamy gotowy projekt. Z naszej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby ruszyły prace budowlane. Jesteśmy jednak w trakcie rozmów z Urzędem Miasta Bydgoszczy i Miejskim Konserwatorem Zabytków w celu uzyskania ostatecznych pozwoleń - mówi Patryk Bewicz, dyrektor zarządzający w NK Polska Development.

Jak wyjaśnia bydgoski ratusz, teren, na którym planowana jest rewitalizacja obiektu starej farbiarni objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście - Świętej Trójcy”. Stanowi również część parku kulturowego.

- W oparciu m.in. o te dwa dokumenty inwestor otrzymał od Miejskiego Konserwatora Zabytków wytyczne do projektowania, które mają mu ułatwić przygotowanie rozbudowy obiektu, wprowadzenie nowych funkcji i jego prawidłową obsługę komunikacyjną. To normalna procedura związana z inwestycjami budowlanymi w tak cennym obszarze miasta - tłumaczy Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

Budynek przy ul. Świętej Trójcy został zbudowany na początku XX wieku. Do 1945 roku funkcjonowała tam Farbiarnia Wilhelma Koppa. Po II wojnie światowej zakład upaństwowiono i przejęło go przedsiębiorstwo „Pralchem”, które prowadziło działalność do lat 90. Po zakończeniu historii "Pralchemu" obiekt stał pusty i niszczał. Zmieniali się właściciele i inwestorzy, były różne plany. W 2013 roku na ul. Świętej Trójcy stanęły tablice informacyjne o hotelu „Hampton by Hilton”. Inwestorem była spółka Stara Farbiarnia, a wykonawcą czterogwiazdkowego hotelu miała zostać firma Warbud z Warszawy. Inwestycję szacowano na 38,5 mln zł, miał ją dofinansować Urząd Marszałkowski ze środków unijnych. W budynku miało powstać ponad 100 pokoi hotelowych, klub fitness, sale konferencyjne oraz SPA. Obiekt miał być przygotowany na przyjmowanie 200 gości. Pięć lat później na ścianie dawnej farbiarni zawisł baner z wizualizacją hotelu „Hampton by Hilton”, który miał być gotowy w 2020 roku, później była mowa o 2022 roku, ale inwestycja nie doszła do skutku. W 2022 roku właścicielem budynku została firma NK Polska Development z Bydgoszczy, która postanowiła przebudować obiekt na mieszkania w standardzie premium, a na parterze od strony Młynówki zaplanowano powierzchnie usługowo-handlowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bydgoski inwestor gotowy do przebudowy dawnej farbiarni przy Wyspie Młyńskiej, ale prace nie ruszają. Dlaczego? - Express Bydgoski

Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto