Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

RCO stawia na profilaktykę. Uciec przed rakiem

Na nowotwory umiera w Polsce co piąta osoba. Wśród pań największe spustoszenie czyni rak piersi, drugi pod względem umieralności jest nowotwór jelita. Najważniejsza w walce z tymi chorobami jest profilaktyka.

Na nowotwory umiera w Polsce co piąta osoba. Wśród pań największe spustoszenie czyni rak piersi, drugi pod względem umieralności jest nowotwór jelita. Najważniejsza w walce z tymi chorobami jest profilaktyka. Regionalne Centrum Onkologii od kilku tygodni prowadzi szeroko zakrojoną akcję wczesnego wykrywania raka. Już za kilka dni mieszkanki naszego regionu będą mogły onkologicznie przebadać swoje piersi uczestnicząc w "Białej Sobocie".

W roku 2001 na raka zachoruje 110 tysięcy rodaków, z czego 80 tysięcy umrze z tego powodu. Zdaniem lekarzy statystyki te będą wzrastać, bowiem do grupy podwyższonego ryzyka wkracza wyż demograficzny. Lekarze z RCO, by liczniej uświadamiać swoje pacjenki przyłączyli się do ogólnopolskiego programu "Ewa".

- Głównym czynnikiem ryzyka jest właśnie wiek. Połowa zachorowań na raka piersi to kobiety w wieku 50-70 lat, a najważniejsza w walce z tym nowotworem jest profilaktyka. Panie, które regularnie się badają zgłaszają się do lekarza z guzkiem wielkości 1 centymetra. Te, które robią to sporadycznie, już z 1,5 centymetrowym. Zaś te, które wcale nie badają trafiają do nas z guzem wielkości 3 centymetrów. Chcemy by samobadanie piersi stało się nawykiem - tak jak mycie zębów. Każda kobieta po 20. roku życia powinna to robić, najlepiej siedem dni po miesiączce - tłumaczy dr Jan Cisowski, kierownik Przychodni przy RCO.

Równie groźnym dla życia kobiet jest rak szyjki macicy. Ten nowotwór, podobnie jak rak piersi można wcześnie wykryć. W tym celu wystarczy jedynie regularnie poddawać się badaniu cytologicznemu.

- Nowotwór szyjki macicy nazywany jest nowotworem wstydliwym. Zbyt późnemu wykryciu tego schorzenia winne są jedynie pacjentki, które nie przyszły na czas do lekarza. Badanie cytologiczne należy do jednego z najprostszych, a pozwala w zupełności wyeliminować tę chorobę. By zachęcić panie do tych badań zorganizowaliśmy akcję kierowaną do wszystkich mieszkanek naszego województwa - powiedział dr Krzysztof Piekutowski, zastępca Ordynatora Oddziału Ginekologii.

Program walki z rakiem szyjki macicy rozpoczyna się w Regionalnym Centrum Onkologii już 26 października i jest adresowany do pacjentek w wieku 30-59 lat. Panie mogą się telefonicznie rejestrować na badanie już dziś. 5 tysięcy kobiet, które zadzwonią pod nr tel. 374-31-20 (codziennie w godz. 8-18) zostanie zapisanych na bezpłatną cytologię.
Obok darmowych badań USG piersi i szyjki macicy, RCO przygotowało także 400 badań dla osób zagrożonych rakiem jelita grubego. Zainteresowanie kolanoskopią przerosło oczekiwania, bowiem już po kilku dniach zabrakło wolnych miejsc. Osoby dzwoniące do szpitala często narzekały jednak na ciągle zajęty numer telefonu.

- Rozmowa z pacjentem zapisującym się na badanie trwa co najmniej 10 minut. Nie odkładamy słuchawek, lecz tak długo rozmawiamy, czego efektem jest wyczerpany w ciągu kilku dni limit - dodał dr Zbigniew Kula, szef Pracowni Endoskopowej RCO.

Już na najbliższą sobotę onkolodzy z RCO przygotowali kolejną ofertę bezpłatnych badań dla mieszkanek naszego województwa. 28 października będzie w Bydgoszczy "Białą Sobotą". Każda pani, która przyjedzie do Centrum w godzinach 10-13 zostanie przebadana pod kątem raka piersi. Pacjentki będą mogły zrobić USG, mammografię, a także skorzytać z ewentualnej porady onkologa. O szczegółach "Białej Soboty" poinformujemy w piątkowym wydaniu "Expressu Bydgoskiego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto