Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region w świecie klocków

Mateusz Mazur
Tak w wirtualnym świecie popularnego Minecrafta wygląda bydgoska Marina i Wyspa Młyńska
Tak w wirtualnym świecie popularnego Minecrafta wygląda bydgoska Marina i Wyspa Młyńska nadesłane
Grupa studentów humanistyki 2.0 Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego stworzyła kilkanaście znanych budowli województwa kujawsko-pomorskiego w niezwykle popularnej grze "Minecraft".

Świat o Minecrafcie usłyszał w 2009 roku, kiedy powstała pierwsza wersja gry. Odpowiada za nią firma Mojang AB. W rozgrywce trafiamy do losowo wygenerowanego świata złożonego z sześciennych klocków. Gra głównie polega na budowie różnych obiektów. W świecie musimy również przetrwać. W lasach zbieramy drewno, w kopalniach między innymi węgiel, żelazo i złoto. Ze zwierząt możemy pozyskać pożywienie, skórę i wełnę. Z surowców możemy tworzyć bronie i zbroję, gdyż za rogiem czyha na nas kilka rodzajów potworów.

Gra szwedzkiej firmy osiągnęła ogromny sukces i zdobyła wielką rzeszę fanów na całym świecie. W 2010 roku w plebiscycie znanego serwisu internetowego Indie DB Minecraft uzyskał tytuł najlepszej gry niezależnej. Gracze wyróżnili przede wszystkim tryb jednoosobowy.

Popularność Minecrafta chce wykorzystać Urząd Marszałkowski, który zlecił studentom humanistyki drugiej generacji z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego wykonanie w grze kilkunastu znanych atrakcji z naszego regionu. To jedna z form promocji województwa, którego święto obchodzimy 7 czerwca. Na projekt przeznaczono 33 tys. zł.

- Celem projektu jest przybliżenie atrakcji województwa młodym ludziom i ich rodzicom w całej Polsce. Chcemy także wzmocnić w mieszkańcach województwa poczucie lokalnego patriotyzmu i identyfikacji z regionem angażując ich w jego rozbudowę na mapie w grze Minecraft - mówi Piotr Całbecki, Marszałek województwa.

Studenci odtwarzając mapę regionu posługiwali się mapami satelitarnymi. Powstało na niej szesnaście zabytków i znanych miejsc z regionu: toruński ratusz i pomnik Kopernika, tężnie w Inowrocławiu, kolegiata w Kruszwicy, rotunda św. Prokopa w Strzelnie, osada w Biskupinie, bydgoska Wyspa Młyńska, baszta w Żninie, renesansowy ratusz w Chełmnie, ruiny zamku w Brodnicy, Bory Tucholskie, zamek w Golubiu-Dobrzyniu, Mysia Wieża, Ciechocinek, katedra we Włocławku i brama wodna w Grudziądzu.

Nad mapą pracowało czterech studentów. Teren w grze był gotowy po miesiącu. Później studenci zajęli się budową obiektów.
- Powstanie pojedynczych budowli zajmowało kilka godzin. Nad większymi budowlami pracowaliśmy dłużej. Dla przykładu na Wyspę Młyńską dwie osoby poświęciły ok. 30-40 godzin - zdradza Adrianna Kuliś, studentka humanistyki drugiej generacji, która stoi na czele grupy tworzącej nasz region w Minecrafcie.
Serwer do gry został otwarty 1 czerwca.

- Już w pierwszym dniu zalogowało się do nas kilka osób. Pytano głównie o rozwój mapy i kolejne budynki - mówi nam Adrianna Kuliś.

Na serwerze obowiązuje specjalny regulamin.
- Jeśli ktoś chce budować pisze do admina o przydzielenie działki. Opracowaliśmy również system rang i uprawnień. Gdy ktoś będzie dobrze się spisywał otrzyma więcej ziemi. Natomiast jeśli powstanie jakaś obraźliwa budowla uprawnienia zostaną ograniczone - mówi studentka.
Najwięcej atrakcji na graczy ma czekać w niedzielę, kiedy zaplanowano obchody Święta Województwa. W Minecrafcie ma pojawić się wiele gier edukacyjnych. Będą też bardzo popularne zręcznościówki. Będzie można spróbować swoich sił w wyścigach konnych i konkursie łuczniczym. Tym samym rozpocznie się druga faza projektu, która ma potrwać do września.

Nad projektem czuwają także wykładowcy UKW. Chcą, aby w przyszłości mapa województwa służyła uczniom wielu szkół w ich rozwoju oraz edukacji.

- Chcemy zachęcić uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do korzystania z Minecrafta na zajęciach z informatyki, historii, plastyki i matematyki. Z grą można pracować praktycznie na każdym etapie edukacji. Jest przyjazna dla dzieci. Uczy przede wszystkim kreatywności - wyjaśnia Michał Mochocki z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Aktualności dotyczące stworzonej mapy województwa kujawsko-pomorskiego w Minecrafcie można śledzić na stronie internetowej www. lubietubyc.pl. Tam znajdziemy więcej szczegółów, dotyczących projektu bydgoskich studentów.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto