Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza Tydzień Kina Niemieckiego w Bydgoszczy

Marta Czarnecka
Marta Czarnecka
Dziś pierwszy raz w Bydgoszczy zainaugurowany zostanie Tydzień Kina Niemieckiego. Podczas imprezy wyświetlane będą filmy związane z dwudziestą rocznicą upadku Muru Berlińskiego.

Patronami tegorocznych dni filmowych są: reżyser Andrzej Wajda oraz Michael Schmid-Ospach, prezes fundacji filmowej Filmstiftung Nordrhein-Westfalen. Tydzień kina niemieckiego organizowany jest w Polsce przez Związki Mniejszości Niemieckiej oraz w dużej mierze przez Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa) ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Impreza kulturalna pod tytułem "...niemieckie niuanse...deutsche details" ma na celu ukazanie w dziełach młodej niemieckiej kinematografii żywego i wieloaspektowego obrazu Niemiec oraz zainteresowanie nim polskiego sąsiada. Poprzez Tydzień Kina Niemieckiego mniejszość niemiecka w Polsce chce również zwrócić większą uwagę na swoją działalność, a w szczególności na swą pracę w obszarach kultury i kształcenia.
Wszystkie filmy wyświetlane będą w języku niemieckim z polskimi napisami. Oprócz tego, w wielu miastach przewidziane są dodatkowe wydarzenia kulturalne towarzyszące imprezie. Poza koncertami i różnorodnymi warsztatami przybędzie do Polski na specjalne spotkania dyskusyjne także wielu reżyserów prezentowanych filmów. Dyskusje dotyczyć będą przede wszystkim Jesieni Ludów roku 1989 oraz idących za nią głębokich przemian w NRD i RFN.

W celu przyciągnięcia jak najszerszej publiczności, oprócz najnowszych niemieckich filmów – "Listopadowe dziecko" i "Pod Czerwoną Kakadu", wyświetlony będzie również film klasyki niemieckiego kina "Podzielone niebo" oraz film dokumentalny "Lenin dotarł tylko do Lüdenscheid". Dla młodszych widzów przeznaczony jest film "Nic więcej", który może być również omawiany podczas zajęć lekcyjnych. Organizatorzy Tygodnia Kina Niemieckiego udostępnią zainteresowanym dodatkowe materiały dydaktyczne. Pokazy filmów uzupełniają filmy krótkometrażowe, nakręcone przez absolwentów szkół filmowych.


PROGRAM TYGODNIA KINA NIEMIECKIEGO W BYDGOSZCZY
AKADEMICKA PRZESTRZEŃ KULTURALNA PRZY WSG


17 MARCA 2009 (WTOREK)


- 18.30 - Bufet/poczęstunek. Uroczyste otwarcie Tygodnia Kina Niemieckiego w Bydgoszczy. Jednocześnie nastąpi Inauguracja Roku Kultury Niemieckiej w Bydgoszczy (Projekt: „Ludzie stąd - kultura niemiecka w Bydgoszczy 2009”. W ramach projektu przez cały rok będą odbywały się liczne imprezy kulturalne.)
Wśród zaproszonych gości znajdują się: Konsul Honorowy Niemiec w Bydgoszczy Jarosław Kuropatwiński, prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz, organizatorzy projektu "Ludzie stąd…", partnerzy Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej w Bydgoszczy.

- 19.00 - Pokaz filmu "Listopadowe dziecko" ("Novemberkind"). Po filmie rozmowa z reżyserem filmu Christianem Schwochowem (z udziałem tłumacza).

Stoisko informacyjne Towarzystwa Mniejszości Niemieckiej w Bydgoszczy (aktualne materiały informacyjne).


18 MARCA 2009 (ŚRODA)


- 18.45 - Film "Pod Czerwoną Kakadu" poprzedzony prelekcją pod tytułem: "20. rocznica upadku Muru Berlińskiego - polskie i niemieckie perspektywy." (prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w  Bydgoszczy)


19 MARCA 2009 (CZWARTEK)


- 18.45 - Film dokumentalny "Lenin dotarł tylko do Lüdenscheid" poprzedzony prelekcją  lub filmem krótkometrażowym.


20 MARCA 2009 (PIĄTEK)


- 18.45 - Film "Podzielone niebo" poprzedzony prelekcją  albo filmem krótkometrażowym.


21 MARCA 2009 (SOBOTA)


- 16.00 - Pokaz siedmiu filmów krótkometrażowych - oryginalna niemiecka wersja z angielskimi napisami.

  • "Melodia jedności"

Film krótkometrażowy, 5:32 min.
Niemcy, 2008

Na zlecenie Kancelarii Senatu Hamburga z okazji Dnia Zjednoczenia Niemiec 2008

Reżyseria:
Neele Leana Vollmar
Aktorzy: Gustav Peter Wohler, Denis Moschitto, Andreas Schmidt, Georgia Stahl, Luise Kinseher, Roger Willensen

Ten krótkometrażowy film zajmuje się tematyką "niemieckości" i daje możliwość spojrzenia na to w jaki sposób ludzie traktują swoją narodowość. Przedstawia on stosunek do świąt państwowych na przykładzie ludzi siedzących w trzech taksówkach. Mieszkaniec Hamburga, który zapomniał, że właśnie dzisiaj obchodzony jest Dzień Jedności Niemiec. Drugi bohater wie, jakie święto jest w tym dniu obchodzone, ale nie
zna hymnu Niemiec. Trzeci jest bardziej niemiecki niż na to wygląda.

  • "Teleportacja"

Film krótkometrażowy, 13 min.
Niemcy, 2009

Produkcja: Schiwago Film
Reżyseria: Markus Dietrich

Opis: Frederike i Fabian, oboje w wieku 10 lat, planują potajemnie eksperyment. Chcą, aby ich kolega Jonathan zniknął. Eksperyment nie powiódł się i zamiast kolegi, zniknęli wszyscy mieszkańcy wsi. W przygodowy sposób zostały opowiedziane wydarzenia z 9 listopada 1989 roku.

  • "Nowy Czas"

Reżyseria: Karsten Wiesel
eksperymentalny film dokumentalny, 2 minuty, 2006

Praca była najważniejszym tematem filmów dokumentalnych i propagandowych w NRD. Wgląd w archiwa pokazał, że przez lata do filmów służących lekcjom obywatelskiego wychowania służyły wciąż te same zmontowane zdjęcia archiwalne. Na początku bardzo poważnie, później nieco żywiej albo odpowiednio dla młodzieży. "Nowy czas" jest małą lekcją obywatelskiego wychowania z roku 2006, która zaklina stare duchy i sen, że starania ludzi pomogą mu osiągnąć raj w przyszłości.

  • "Zapomniana Brygada"

film dokumentalny, , 8 minut, Niemcy 2007

Reżyseria:
Helga Bahmer

Produkcja: Szkoła Sztuk Pięknych i Mediów w Kolonii

Każdego roku w maju w Schwerinie odbywa się wielkie organizowane przez miasto wiosenne sprzątanie. Udział w sprzątaniu bierze również wspólnota domu Strahlsunderstr. 2-6, znajdująca się na peryferiach miasta, na osiedlu bloków Großer Dreesch. Wspólnota ta przeprowadza wiosenne sprzątanie tak samo jak za czasów NRD, Subotnik. „Zapomniana brygada” opowiada o rytuale wiosennego sprzątania oraz o zmartwieniach i kłopotach, z jakimi borykają się mieszkańcy tej wspólnoty od czasu przełomu.

  • "Wyjaśnienie stanu sprawy"

Reżyseria: Sören Hüper & Christian Prettin
2007, 19:30 min

Produkcja: Honnom und leitmotivfilm

NRD 1985. Pewnego ranka inżynier ekonomii o nieposzlakowanej opinii Jürgen Schulz zostaje poproszony przez Urząd Bezpieczeństwa o wyjaśnienie w pewnej sprawie. Podczas przesłuchania wychodzą na jaw okoliczności poprzedzające całą historię. Teść Jürgena od czasu przejścia na emeryturę zamieszkał w RFN, w tym czasie też miał udar mózgu. Jurgen w raz z żoną wystąpił o pozwolenie na wyjazd. Po bezskutecznych namowach Jurgena do wycofania wniosku, zostają wprowadzone inne metody przesłuchań. Oswobodzenie ukazuje tak zwany „wykupu” więźniów pomiędzy RFN i NRD. Aż do czasu upadku muru ponad 33.000 więźniów politycznych zostało wykupionych przez RFN za 3,4 miliardy marek niemieckich.

  • "Powiedz mi, gdzie stoisz"

Film krótkometrażowy 4:18 min.
Paint-Over-Animation, Niemcy, 2003

Produkcja: Maniac Film (ohne Dialog)
Reżyseria: Nico Rehberg, Markus Dietrich und Hanna Reifgerst

Koniec lat 80. w NRD. Uczennica ma konflikt z dyrektorem szkoły.

  • "Tańczące myszy"

Film Krótkometrażowy, 19 minut, Kunsthochschule für Medien Köln (Wyższa Szkoła Mediów w Kolonii)
Niemcy 2004

Reżyseria: Maren Erdmann

Produkcja: Kunsthochschule für Medien Köln (KHM)

Miasto przygotowuje się na uroczystość 750-lecia...
Dziesięcioletnia Kati mieszka ze swoim bratem Matthiasem (Ron Hermann) i mamą na nowym osiedlu w dzielnicy Berlina - Hohenschönhausen. Kiedy Kati zostaje namówiona w szkole do wzięcia udziału w konkursie kulturowym, jest zrozpaczona. Razem z przyjaciółką Aliną ćwiczy w klatce schodowej swojego bloku. Do występu brakuje im jeszcze pasującej muzyki - zachodniego hitu ,,Surrender" Jennifer Rush.

- 18:45 - Film "Nic więcej" poprzedzony prelekcją  albo filmem krótkometrażowym.

Poza tym:

1. Konkurs dla studentów - więcej informacji wkrótce.
2. Specjalne pokazy filmu "Nic więcej" ("Meer is nich") dla szkół.
3. Możliwość rezerwacji miejsc dla grup na wieczorne pokazy filmowe.


FILMY WYŚWIETLANE PODCZAS TYGODNIA KINA NIEMIECKIEGO

W BYDGOSZCZY


"Podzielone niebo"

(1964, reżyseria: Konrad Wolf)


__

"Podzielone Niebo" to historia miłosna Konrada Wolfa z roku 1964 na podstawie opowieści Chrysty Wolf. Historia miłosna odbywa się w czasie podziału Niemiec na dwa odrębne państwa. Rita i Manfred są zakochaną parą, która mieszka u rodziców Manfreda w Halle. Manfred jest chemikiem a Rita pracuje w fabryce przy produkcji wagonów osobowych. W późniejszym czasie postanawia osiągnąć wykształcenie nauczycielki. Różniące się polityczne poglądy doprowadzą do problemów między zakochanymi. Dla Manfreda system socjalistyczny w NRD nie jest przekonywujący, ponieważ władze polityczne blokują jego osiągnięcia zawodowe, a Rita wierzy w ideał socjalistyczny i zamierza jemu służyć. Manfred decyduje się sam na wyjazd nielegalny do Berlina zachodniego zostawiając swoją miłość. Rita wyjeżdża za nim, ale nie wytrzymuje długo na zachodzie i wraca do NRD.

Film zalicza się do jednej z najważniejszych rozpraw o podziale Niemiec.


"Pod Czerwoną Kakadu"

(2006, reżyseria: Dominik Graf)


__

Wiosna 1961 r. Siggi, przyszły student scenografii, przyjeżdża do Drezna w celu nabycia praktycznego doświadczenia w tutejszej operze. Wkrótce poznaje Luizę, poetkę z zamiłowania, oraz jej politycznie niepoprawnego męża Wollego. Wszyscy zaprzyjaźniają się, spędzając niezapomniane wieczory w Czerwonym Kakadu – miejscu spotkań środowiska rock 'n' rollowego. Ale wieczorami w lokalu interesuje się także służba bezpieczeństwa, dla której Siggi jest potencjalnym informatorem. Przecież kto chce studiować, ten potrzebuje przychylności partii.

Pewnego dnia, całkiem bez uprzedzenia, cała trójka trafia do aresztu. Opuszcza go jednak tylko Siggi, stając się zarazem w oczach nowych przyjaciół obiektem podejrzeń o współpracę z bezpieką. Z czasem udaje mu się przekonać Luizę o swojej niewinności i oboje planują ucieczkę na Zachód. Na ich drodze wyrasta jednak Berliński Mur...

Film wielokrotnie nagradzanego reżysera Dominika Grafa opowiada historię miłosną sponiewieraną przez politykę. Z niebywałym wyczuciem epoki udaje się w tej ekranizacji naszkicować obraz pokolenia w rozkroku.


"Lenin dotarł tylko do Lüdenscheid"

(2008, reżyseria: André Schäfer)


Niemiecki filozof oraz autor scenariusza Richard David Precht przedstawia w sposób humorystyczny oraz retrospektywny swoje dzieciństwo, spędzone w prowincji zachodnich Niemiec Solingen. Jego rodzice o lewicowej orientacji reprezentują poglądy Generacji 68 RFN: antyautorytarne wychowanie, adopcję dzieci z Wietnamu oraz sympatię do socjalizmu, który dociera jednakże tylko do oddalonego o 25 km Lüdenscheid. Film dokumentalny opowiada o wydarzeniach w RFN w latach 1964-1989 z perspektywy dziecka: zaczynając od feminizmu, niemieckiego ugrupowania terrorystycznego RAF, ruchu pokojowego z lat 80., a kończąc na upadku Muru Berlińskiego w 1989 r. Pomimo, że film stanowi autobiograficzną dokumentację historii rodzinnej Prechta, oddaje on żywy obraz historii Niemiec w latach 70. i 80. Przedstawia sposób postrzegania przez lewicę Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Wraz z upadkiem Muru Berlińskiego okazuje się, że wiele zachodnioniemieckich wyobrażeń o socjalizmie nie ma racji bytu.



"Nic więcej"

(2007, reżyseria: Hagen Keller)


 

Koniec szkoły… ale co dalej? Lena ma przed sobą ostatnie lato jako uczennica. Wykorzystuje ten czas chodząc z koleżankami na imprezy i koncerty. Na sprawdziany przychodzi nieprzygotowana lub zupełnie je przesypia. Jaki jest sens życia? Na to pytanie nie potrafią jej odpowiedzieć rodzice, nauczyciele ani szkolni doradcy zawodowi. Lena buntuje się przeciw nim.

Kluczowym przeżyciem staje się koncert rockowy: Lena jest zafascynowana perkusistką i jej żywiołową grą. Gra na perkusji staje się dla niej powołaniem i sposobem, aby się wyszaleć. Wraz ze swoimi przyjaciółkami zakłada zespół. Jednak jej żarliwe oddanie się karierze muzycznej doprowadza do eskalacji napiętej atmosfery w domu: rodzice pragną dla córki porządnego zawodu, a nie niepewnej przyszłości muzyka.

Początkowe zamieszanie spowodowane procesem poszukiwania własnej tożsamości niekoniecznie wskazuje na to, że Lena ukończy szkołę, zakocha się i pogodzi z rodzicami; film udowadnia, że happy end wcale nie musi być kiczowaty.


"Listopadowe dziecko"

(2008, reżyseria: Christian Schwochow)


Mając 25 lat Inga ciągle jeszcze mieszka w meklemburskiej wiosce swoich przodków. Sierota, wychowana przez dziadków, co rusz odwiedza grób Anny, swojej matki. Dziewczyna nie wątpi w tą śmierć, dopóki pewnego chłodnego, listopadowego dnia w miejscowości nie pojawia się obcy. Robert, profesor z drugiego krańca Niemiec, wydaje się nie przypadkiem przebywać w okolicy. Od niego to Inga dowiaduje się prawdy o swoim dzieciństwie: jej matka nie utonęła w Bałtyku lecz uciekła na Zachód. Wiedziona tą wiadomością i pośród jesiennej szarugi dziewczyna wraz z nieznajomym zaczyna poszukiwania śladów przeszłości. Zagłębiając się we własne koleje losu co raz dobitniej odkrywa przy tym NRD-owską przeszłość swojej rodziny. Ale i Robert skrywa tajemnicę...

Z retrospekcji oraz szlakiem zdrady, tchórzostwa i winy coraz głębiej i głębiej poznajemy historię Anny, której tropiąca córka wpada pomiędzy miażdżące tryby niemiecko-niemieckiej historii. Poruszający do głębi i brawurowo zagrany film drogi.

 

Na wszystkie seanse jest wstęp wolny.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto